| stefan19961 a întrebat:

Buna ziua!

Am si eu o mica problema, acum 1 luna m-am angajat intr-un mall, in contract spune ca am contrat determinat pe 3 luni si am 5 zile de proba, ieri mi-am dat demisia si m-a obligat sa stau in preaviz 20 zile... si nu vreau sa stau, nu am vrut sa semnez demisia, ce poate sa-mi faca?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa-ti desfaca disciplinar contractul individual de munca pentru absente nemotivate si ai putea avea probleme la urmatoarea angajare, nici un angajator nu vrea angajati neseriosi/indisciplinati.
De asemenea te-ar putea invinui de unele lipsuri sau furturi la locul de munca.

| Sindbad a răspuns:

Incetarea contractului de munca se poate face printr-o simpla notificare scrisa, insa aceasta varianta este posibila doar in perioada de proba (atat salariatul, cat si angajatorul pot apela la aceasta modalitate de incetare a CIM). Perioada de proba poate fi de maximum 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie. In principiu este adevarat ce spune ioandelasal, insa in practica nu cred ca vei suferi nicio consecinta negativa.
Poate ar fi mai bine, daca ti-ai gasit deja in alta parte sa nu mai pierzi timpul aici. Daca nu ti-ai gasit, mai ramai pana se termine perioada de preaviz.