| minid91 a întrebat:

Am si eu o nedumerire: am facut un credit ipotecar pentru un apartament. Ieri am.semnat creditul la banca iar luni sau marti mergem la notar.ca sa semnam contractul de vanzare cumparare. Eu am vorbit cu proprietarul ca sa.imi dea cheile deja, ca sa nu mai stau o luna cu chirie, in schimb el a zis ca abia dupa ce ii intra banii in cont imi va da cheile. Exista vreun risc acum dupa ce semnam contractul de vc ca sa nu ii vireze banii? El este obligat ca sa imi dea cheile dupa.semnarea contractului vc?

Răspuns Câştigător
| francut a răspuns:

Daca vi s-a aprobat creditul, nu mai este nici un risc.
Insa, ar trebui sa insistati sa vi se dea cheia la notar. Din momentul semnarii, sunteti proprietari.

| minid91 explică (pentru francut):

Am inteles. Asa am sa fac. Dupa ce semnam la notar, trebuie ca sa ne faca intabularea in 5-10 zile, apoi mergem la banca, predam contractul si intabularea, iar mai apoi dupa maxim 5 zile are banii in cont. Asa am inteles ca urmeaza ca sa procedam. Am sa vorbesc si eu cu notarul acest aspect, ca sa.imi dea cheile cand semnam

| francut a răspuns (pentru minid91):

In cel mai rau caz, cereti ca vanzatorul sa depuna cheia la notar, de unde o veti putea ridica dupa virament. Mult noroc in casa noua!

| minid91 explică (pentru francut):

Multumeec frumos! Sper ca sa rezolv pe cale amiabila

| Bula a răspuns (pentru francut):

Este ceea mai buna metoda.
Astfel nu exista riscul ca nici unul din parti "sa traga teapa" celuilalt.

| francut a răspuns (pentru Bula):

Am auzit multe cazuri, asa ca am invatat si eu cate ceva de pe la alti patiti.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nici un risc pentru nimeni. El are, legal, dreptul sa pastreze cheile 30 de zile dupa ce intra banii in cont. Daca va intelegeti, te poate lasa sa stai acolo mai repede, dar nu e obligat.

| Holiday a răspuns:

Faptul ca ai semnat contractul de vanzare-cumpare nu te face inca proprietar. Nici macar, conform legii, plata apartamentului. Dreptul de proprietate apare de abia in momentul intabularii imobilului pe numele tau.
Dar chiar si asa, in contractul de vanzare cumparare va fi trecut si termenul de intrare in posesie a apartamentului, care este un termen stabilit de comun acord intre voi si care poate sa nu coincida cu niciunul dintre actiunile de mai sus. In general, daca proprietarul locuieste in apartamentul respectiv se ia un termen de circa 30 zile pentru eliberare. Drept urmare intai stabiliti termenul de eliberare si apoi ii ceri cheile in functie de asta.