| Demeter_Gheorghe_1977 a întrebat:

Buna ziua am si eu o nelamurire; anul trecut am vrut sa-mi cumpar o masina de la un prieten cand mai mergea inscrierea prin partaj' m-am dus la primarie si am cerut actelele necesare pentru inmatriculare in iulie 2013 si a trebuit sa platesc impozitul pe tot anul 2013 am platit. dar eu nu am avut contract de vanzare cumparare cu prietenul meu am dus contractul de vanz cump care era pe numele prietenului meu si a celui care i-a vandut. iar acum anul asta mi-a venit citatie de la primarie ca trebuie sa platesc impozit pe masina m-am dus la primarie si le-am explicat ca masina nu am cumparat-o pana la urma iar acum masina e la cineva, este dezmembrata dar vrea sa mai mentionez ca masina nu a fost inscrisa in Romania doar numerele rosii au fost scoase si i-a fost facut rarul nu antele eu daca eu nu am avut contract de vanzare cumparare cum au putut sa-l puna pe numele meu iar acuma ei zic ca nu-l pot scoate de pe numele meu numai daca le aduc o hartie cum ca masina a fost dezmembrata exista si alta cale ca sa scap de acea masina?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pana la urma ai facut partajul sau nu?
Masina putea fi trecuta pe numele tau numai in urma partajului si acum o poti radia daca o sa duci dovada ca este dezmembrata.

| Demeter_Gheorghe_1977 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am facut partajul

| Ioandelasal a răspuns (pentru Demeter_Gheorghe_1977):

Atunci cum a ajuns masina pe numele tau? Ai declarat-o cumva la impozite?

| Demeter_Gheorghe_1977 explică (pentru Ioandelasal):

M-am dus la primarie sa-mi dea fisa de inmatriculare si am platit si impozitul pe tot anul 2013 iar eu am vrut sa o cumpar in august mi-au spus ca de la intrarea in tara eu sant obligat sa platesc impozit pe masina dar eu nu am nici un contract de vanzare cumparare doar persoana de la cine am vrut sa o iau are contract cu persoana de la cine a luat-o

| Ioandelasal a răspuns (pentru Demeter_Gheorghe_1977):

Ai facut o mare greseala, cred ca au inscris-o la impozite pe tine, mai ales ca ai si platit impozitul, nu trebuia sa-l platesti.
Fa o cere la impozite si taxe, arata situatia reala si solicita radierea de la impozit. Eventual poti solicita sa-ti restituie si impozitul platit, tu nu-l datorai.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa mor de am inteles ceva, reformuleaza in limba romana