| Green0227 a întrebat:

Am si eu o nelamurire!
Daca eu efectuez regulamentar manevra de depasire a unui alt autovehicul si acesta se baga brusc in fata mea, efectuand si el o alta depasire si eu il "busesc" din spate, cine este vinovatul? PS eu am intrat primul in depasire *.
Normal eu zic ca este vinovat soferul din fata ca s-a bagat brusc si nu a respectat conditiile depasirii!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat tu esti in spate, platesti oalele sparte!
Daca cel din fata ta a intrat in depasire, tu intri la loc si astepti ca el sa termine depasirea si apoi te angajezi tu.
Eu sincer, sunt socata de lipsa cunoasterii legislatiei rutiere!
Cum dumnezeu ti-ai luat tu permisul?

| Green0227 explică (pentru Violleta2022):

Pai eu deja efectuam manevra si cand sa o depasesc s-a bagat prusc in fata mea, normal ea e de vina ca nu s-a asigurat!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Green0227):

Incetineai si te bagai la loc! Asta este procedura, tu fiind in spatele ei.
Ce a spus Politia? Cine-i vinovat?
Cine plateste oalele sparte? Tu sau aia care era in fata ta?
Pentru ca Legal, femeia nu a fost vinovata cu nimic, iar tu esti vinovatul!

| Plato a răspuns:

El este vinovat, normal. Nu ai voie sa intri in depasire fara sa te asiguri fata-spate. Daca cineva deja te depaseste pe tine, nu ai cum sa incepi si tu.
Evident ca e vina lui.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ai filmare sa dovedesti? Astfel, orice lovitură din spate se plateste.

| Raducons a răspuns:

Asa este, soferul din fata trebuia sa se asigure ca alt sofer nu este in depasire deja

| Nătărău a răspuns:

Am pățit. E ciudată treaba aia. Am preferat să intru în trotuar și să fac pană de cauciuc decât să-l izbesc pe freaier.

| Green0227 explică:

Asa am avut eu azi o intamplare, am intrat in depasire si brusc persoana din fata s-a bagat in depasire si am intrat in spatele ei, avand si o viteza mai mare decat ea, ceea ce e evident intr-o depasire am pus frana, dar degeaba tot am nimerito!
Si politia m-a gasit pe mine de vina deoarece au zis ca in orice accident cel care buseste din spate e de vina!

| Green0227 explică:

Da dar politia nu a luat in seama ce am zis eu mai ales ca am un an de cand am permis, ne avand dovezi cu ce sa demonstrez si pe martorii pe care ii aveam in masina nu i-a bagat in seama!