| Sparangheli a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Deci eu locuiesc cu parintii mei, am aici domiciliul mentionez ca in curand voi face 18 ani iar eu vreau sa ma mut la prietenul meu, pentru reînoirea buletinului mai este nevoie de parinti? Sau imi pot face buletinul la prietenul meu care ma ia in spatiu? Va rog sa-mi dati un raspuns precis. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă ai împlinit18 ani te poate lua oricine spațiu.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pana esti minora ai nevoie de un parinte pentru preschimbarea cartii de identitate. Abia dupa ce esti majora vei putea sa-l preschimbi cu prietenul tau, daca el este proprietar sau fiind luata in spatiu de parintii lui.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, pentru buletinul de 18 ani este nevoie de unul din parinti, cel care este mentionat pe titlul de propietate, unde esti luata in spatiu. Evident, ca trebuei sa vina si parintele care sa semneze declaratia ca te ia in spatiu.
Din pacate, prietenul tau nu te poate lua in spatiu inainte sa implinesti 18 ani si sa ai buletinul deja emis, pentru ca esti minora si trebuei acordul scris al parintilor.

| Raducons a răspuns:

Eu cred ca nu este bine sa te muti, mai gandeste-te, Cand iti faci buletinul nu mai este nevoie de parinti, daca te ia prietenul in spatiu el trebuie sa mearga cu tine si sa isi dea acordul. Stai la parintii tai si nu te muta cu un barbat de acum, ai timp si de asta.