| LauSebi a întrebat:

Bună ziua.Am și eu o problema.Anul trecut în ianuarie mi-a fost reținut permisul de conducere pe o perioadă de 120 zile(30 linie continua-60 rosu-30 bonus).Am contestat procesul verbal, contestație care mi-a fost respinsa la primul termen.Am făcut apel care are că termen pe data de 18 martie(mai mult că sigur am sa pierd). Problema mea este că pe data de 7 martie mi-a fost reținut din nou permisul pentru 30 zile, pentru care am dovada până pe data de 22 martie.Intrebarea mea este ce se întâmplă se cumulează sancțiunile, se contopesc? Mulțumesc...

6 răspunsuri:
| REMiXDJ a răspuns:

Prostia care o fac multi cand sunt prinsi de politia circulatie este ca semneaza procesul verbal.Nu semnezi nimic, nu esti obligat si nu poti fi fortat sa faci asta.Asta este prima contestatie ca sa zicem asa pe care o faci la facta locului - NU SEMNEZI NIMIC.Ai dai jegosului de politai permisul si ce acte iti cere (el poate opri doar permisul de conducere - nimic mai mult) si trebuie sa iti dea o dovada de circulatie provizorie conform legii.In timpul cat lacheul de politai scrie procesul verbal memoreaza-i codul de agent sau cerei sa se legitimeze si noteaza-i numele si ce numar de agent are. Apii al lasi in pace sa scrie ce papa lui vrea pe procesul verbal - pe care nu trebuie sa al semnezi. Apoi cand ajungi acasa cu masina iei legatura cu un avocat-jurist consult sa te invete smekeriile care se fac ca sa obtii permisul imediat inapoi. Avocatii, jurist consultii stiu aceste gainarii pe care le face politia si stiu si cum pot fi combatuti tartanii astia de la circulatie.O sa te invete si cum se face o reclamatie cu martor mincinos la politie in atentia comandantului politiei unde este in suborfine jegosul acela de politai care t-a luat permisul si o sa te invete si cum sa ai dai in judecata cu figuri si sa nu pierzi procesele.Deci, indiferebt de situatie, cand sunteti prisi de papagalii de la politia circulatie nu le semnati nici un proces verbal la fata locului.

| Ioandelasal a răspuns (pentru REMiXDJ):

Ai scris atatea prostii, ca ma mira ca le suporta ecranul.
Ma gandesc ce s-ar intampla daca te-ai intalni pe drum cu utilizatorul care a pus intrebarea si ambii sa faceti aceleasi prostii. Nu cred ca ai mai scrie repede tampeniile.

| suntserios a răspuns (pentru REMiXDJ):

Tu esti un cocalar din ala care face panarama cand e prins ca nu respecta legea asa e?

Este absolut cea mai mare prostie pe care o poti face sa nu semnezi procesul verbal. Daca nu semnezi procesul verbal nu insemna ca "ai contetat" ceva. Nu inseamna decat ca dai dovada ca nu cunosti legea. Si nici nu poti face contestatie pana nu iti vine procesul verbal acasa pentru ca daca nu il semnezi nu il primesti. Si stai pe urma cu buza umflata ca prostul.

E de rahat sa dai sfaturi de rahat cand nu ai cunostinte elementare despre cum functioneaza legea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Art. 214.
În cazul săvârşirii a două sau a mai multor contravenţii care atrag şi suspendarea exercitării dreptului de a conduce, constatate prin acelaşi proces-verbal, perioada de suspendare se calculează prin însumarea perioadelor prevăzute pentru fiecare faptă, fără ca aceasta să depăşească 90 de zile.
Când o persoană căreia i-a fost reţinut permisul de conducere pentru o faptă prevăzută cu suspendarea exercitării dreptului de a conduce săvârşeşte, în perioada în care are drept de circulaţie, o nouă contravenţie pentru care se dispune suspendarea exercitării dreptului de a conduce, se aplică distinct perioade de suspendare pentru fiecare contravenţie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic totusi ca ai nevoie de o pauza mare de tot de la condus, pote reevaluezi codul rutier putin.

| LauSebi explică (pentru suntserios):

Mulțumesc pentru răspuns. Poate ai dreptate, pauza pe care o voi lua poate îmi va prinde bine.In doua cuvinte îți voi expune ce s-a întâmplat de am rămas fără permis cele 30 zile. Dacă ești din București cunoști bulevardul IC Brătianu, circulam de la Unirii spre universitate și m.am încadrat sa fac stânga pe strada Doamnei care are semafor special pentru stânga.Am intrat în intersecție pe culoarea verde/galben am depășit trecerea de pietoni, unde am fost oprit de polițist care îmi spune că nu am acordat prioritate la pietoni.Eu nu aveam ce prioritate sa dau la pietoni chiar și pe culoarea galben pe care a spus polițistul că am intrat în intersecție deoarece,, pe culoarea mea galben pietoni au inca culoarea roșu.nu am putut sa opresc in condiții de siguranță deoarece blocam intersecția.Eu zic că aș avea șanse de câștig la o eventuală contestație pe care nu m.am hotărât să o fac sau nu.ce zici?