| Mitu_Beto_1995 a întrebat:

Am si eu o problema destul de grava. De fapt foarte grava. Am intretinut raporturi sexuale cu o minora de 14 ani neatiind ca are varsta respectiva. Ne-am iubit si ne iubim in continuare, dar mama respectivei nu a fost de acord si a depus o plangere la politie (tatal ei este la inchisoare). Am fost chemat la politie, bineinteles ca mi-a venit citatie acasa si eu si mama prietenei mele. Evident ca am dat declaratie toti 3 (fac o mica paranteza am uitat sa spun ca suntem de la tara, iar eu am implinit varsta de 18 ani). Intr-un final mama prietenei mele a acceptat sa fim impreuna si ia sa stea la mine. Respectiva mea prietena nu a fost virgina,iar mama ei a declarat ca a fost. Politia a deschis un micut dosar sa zic asa si au trimis-o la IML impreuna cu mama ei sa vada cand a fost deflorarea, daca prezinta urme de violenta si daca a intretinut raport sexual de orice natura cu mine. Insa ce vreau sa va spun este ca mama prietenei mele in prezent este de acord cu relatia noastra si vrea sa retraga plangerea sau sa schimbe macar declaratia deoarece a scris ca prietena mea a fost virgina. Nu prea ma pricep in acest domeniu. Noi suntem de la tara ne iubim, mama ei este de acord va rog spuneti-mi ce sa fac. Multumesc

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Partea proasta este ca ai savarsit infractiunea prevazuta si pedepsita de art.198 Cod penal, citez:
"ART.198.Actul sexual, de orice naturã, cu o persoanã de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi."
Chiar daca ar renunta la plangere tot vei fi cercetat pentru aceasta infractiune, se cerceteaza si din oficiu. Va trebui sa-si schimbe declaratia si sa spuna adevarul. In cel mai bun caz cred ca vei primi o pedeapsa de cca 2 ani, cu suspendarea executarii pedepsei.
Daca judecata nu se incheie pana la 1.02. 2014 (data intrarii in vigoare a noului Cod penal) ai putea beneficia de prevederi mai favorabile. Conform noului cod, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."

| Mitu_Beto_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Precizez ca sunt 3 ani si ceva diferenta intre noi si ca ia peste o luna implineste varsta de 15 ani.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mitu_Beto_1995):

Tot este mai favorabila prevederea din noul Cod penal, pedeapsa este de la 1 an la 5 ani, fata de actualul Cod penal, unde pedeapsa este de la 3 ani la 10 ani.

| BiuL a răspuns:

In primul rand cum naiba nu ai stiut cati ani are? Daca era o necunoscuta agatata intr-o seara intelegeam, dar tu sustii ca o iubesti! Stii macar cum o cheama? Cum sa iubesti o persoana fara sa stii macar niste date elementare despre ea. Nu te supara pe mine dar daca as fi procur (am terminat dreptul) si mi-ai veni cu chestia asta va iubiti dar nu ii stiati varsta, nu te-as crede.
In al doilea rand, fapta comisa de tine se numeste Act sexual cu un minor, prevazuta de art 198 Cod Penal :"Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi." Cam mare pedeapsa dupa cum ai vazut, pe viitor intreaba si tu fata cati ani are ca nu merita riscul.
Problema e ca la acesta fapta, actiunea penala nu se pune in miscare la plangere prealabila si impacarea partilor nu inlatura raspunderea penala. Ce inseamna asta? Ca si daca mama, adica cea care a depus plangerea, si-o retrage, asta nu obliga organele sa inceteze cercetariile, pot sa le continue daca ei asa considera. Totusi, ar fi indicat ca mama ei sa se duca unde a despus plangerea sa o retraga. Nu e mare lucru, nu dureaza mult, daca ea sustine ca va vrea impreuna nu stiu de ce nu face chestia asta.
Partea cu virginatatea, ce relevanta are? Ca e virgina ca nu e virgina, infractiunea se numeste act sexual cu un minor si ti-am explicat mai sus in ce consta. Singura conditie e ca persoana sa aiba sub 15 ani, nu conteaza ca e fata, baiat, virgina sau a fost cu 100 de parteneri.
A dus-o la IML Sa vada daca exista urme de violente, sa vada daca intr-adevar a fost vorba de un act sexual consimtit(adica cu acordul ei)si atunci ramane aceasta incadrarea faptei (adica act sexual cu un minor) daca sunt urme de violenta, probabil se schimba incadrarea infractiunii in viol. De asta a trimis-o la medicina legala, sa vada daca e chiar asa cum sustineti voi, ca totul a fost consimtit si nu ai constrans-o.
Ca sfat ce pot sa iti spun : convinege-o pe maica sa sa se duca urgent la parchet sa retraga plangerea. Tu sa te prezinti la audieri ori de cate ori esti chemat, sa nu mai minti si sa spui ca iti pare sincer rau pentru ce ai facut, ca nu ai vrut nici o clipa se profiti de tineretea si naivitatea fetei, tu chiar o iubesti si iti doresti sa ii ramai in continuare alaturi, dar ca nu vei mai intretine cu ea raporturi sexuale pana nu va implini 15 ani pentru ca acum ai inteles ca ai facut gresit. Daca ai bani du-te si la un avocat pentru o consulatie, daca nu intreaba procurorul/politistul cum e treaba cu avocatul din oficiul. Si spera ca vor considera ca fapta ta nu e grava si voi inceta urmarirea penala, poate scapi cu un "fapta nu prezinta pericolul social al unei infractiuni" si o amenda. Nu stiu care e jurisprundenta (practica juridiciara) in astfel de cazuri sa iti zic la ce fel de pedeaspsa sa te astepti.
Cam atat, bafta! SI sa iti fie invatatura de minte, inainte sa ai relatii sexuale cu o fata, macar din respect si bun simt afla cate ceva despre ea inainte de a trece la fapte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai stiut ca are 14 ani? hai lasa vrajeala, ti o tragi cu una si nu iti dai seama ca are 14 ani.

orice s ar intampla relatiile sexuale cu minore sub 16 ani se considera infractiune si se pedepseste cu inchisoare, chiar daca declaratia a fost retrasa tot ti se va deschide dosar penal.

Cauta ti repede un avocat

| stlucian a răspuns:

E de rau fraticaaa! Chiar daca masa schimba declaratia politia se va autosesiza sad. Chiar nu ai stiut ca e minora? 14-16 ani? Greu de crezut! Majora devine numai dupa 18 ani!
Poate scapi cu suspendare desi ma indoiesc indiferent de ce spune masa sau ea/tu.
Nu mai conteaza daca "a fost" sau "nu a fost".
Cauta un avocat bun si lasa pe el sa te scoata din beleaua in care ai intrat! Costa dar cred ca marita!
Bafta thumbs up

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S.Inscrie-te aici:
http://www.dreptonline.ro/utile/intreaba_avocat.php

si intreba(dupa ce "poveste") ce-i de facut. :-bd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din nefericire, pana la 16 ani sunt probleme mari, chiar daca mama isi schimba declaratia. Caci nu faptul ca ea era sau nu virgina conteaza, ci ca este vorba de un minor care pana la 16 ani se considera ca nu are discernamant. Si ghici ce parere are statul despre asta? Exact, ca tu ai avut si pentru ea. Sugerez sa discuti rapid cu un avocat. Rapid rau.

| ionutss a răspuns:

Pai in primul rand mama trebuie sa mearga sa schimbe declaratia si sa recunoasca faptul ca fiica ei inainte sa aiba relatii cu tine nu mai era virgina.
Oricum dupa lege nu stiu daca i ti va fi bine oricum... fapta ramane, fata e minora. Incearca pe internet sa cauti un site unde sunt avocati online si sa le ceri lor parerea asta daca nu ai bani si nu ti permiti sa vorbesti cu un avocat fata in fata.

| lizucalisuca a răspuns (pentru ionutss):

In primul rand cum adica n-ai stiut ca are 14 ani? In al 2-lea rand de unde stii ca nu mai era virgina? Faptul ca nu i-a curs sange cand ati facut-o prima data nu e un semn ca nu mai era virgina. Oricum nu prea ai ce face, pana la 16 ani se considera ca nu are consimtamant.