| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua am si eu o problema si asi dori sa ma ajutati cu sfaturi si desigur cu cunostintele dumneavoastra despre domeniul afacerilor. Sunt minor si tatal meu a avut 2000mp de teren la tara unde sia construit o casuta rezonabila...in timp a vandut 1000mp fratelui sau desi mamaia le-a dat amndurora mostenire cate ceva si cred ca a vandut la bautura. In timp fratele lui tata a construit pe terenu tatalui un mic atelier zicand ca este pentru tata si dorind sa isi scoata banii pe constructie dintr'o chirie a terenului pe care nu o plateste dar se foloseste de teren.In timp sa mai achite din constructie unchiul meu la convins pe tata sa ii mai vanda 200mp din teren. In prezent tata lucreaza pentru unchiul meu si spund ca unchiul meu vrea sa il ajute pe tata ii mai face niste lucruri in casa..cum ar fi eu mobileaza si multe altele. Eu cred ca tot ce face unchiul meu este pentru a pune mana usor cu usor pe toata averea lui tata si eu nu voi mai mosteni nimic cum credeti ca as putea sa rezolv asta? adica chiar daca ii face in casa multe lucruri bune la sfarsit poate sa ii vina cu toate chitantele si sa ii ia casa si tot...ce credeti ca ar trebui sa fac? Va rog seriozitate maxima

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ai o discutie serioasa cu tatal tau si sa-l lamuresti sa-ti doneze ce mai are, pastrand uzufructul viager (folosinta pana la moarte). In acest fel nu o sa mai poata vinde. Numai bine!

| Georgian620 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ideea e ca sunt minor si asi avea vreo idee sa imi cedeze mie intr-un fel incat sa aiba nevoie si de semnatura mea sa vanda sau sa modifice ceva...dar exista vreo posibilitate legala? spune-mi ceva mai amanuntit te rog.

4 răspunsuri:
| forzasteaua a răspuns:

Legal..nimic.incearca sa vorbesti cu tatal tau si sa iti expui parerea ta. ar mai fi. ceva. daca tu cerzi ca unchiul chiar vrea averea tatalui tau, treabuie sa aiba el un secret care sa il dea de gol.o iubita, un prieten, care lucreaza impreuna sa fure averea..si ai si tu ceva bani..angajeaza un detectiv particular.gen ce fac aia la tv la ochii din umbra..sa pui pe cineva care sa surprinda..nu stiu. o discutie, poate chiar un monologhappy ceva care sa il dea de gol.

| Georgian620 a răspuns (pentru forzasteaua):

Chiar daca asi pune un detectiv discutiile se fac doar in casa lui..degeaba il urmareste si degeaba ii asculta discutiile pentru ca are relatii cu avocati si nu prea asi avea cum sa aflu ce are de gand

| forzasteaua a răspuns:

In primul rand discuta cu tatal tau. In ultima instanta apelezi la un detectiv particular...Ala nu o sa iti ceara sa ai 18 ani.si poate reusesti ceva. Discuta mai bine cu tatal tau.Nu stiu daca donarea ar fi cea mai buna cale, sunt multe portite in lege, si cu 2-3 avocati buni si relatii se poate desface acel contract pentru o clauza aparuta de nicaieri care a fost incalcata sau mai stiu ce gasesc..ar fi bine ca tatal tau sa iti cedeze tie tot,sub forma de mostenire,nu donatie, iar tu inchei cu tatal tau un contract de comodat.ii dai dreptul legal de exemplu de a sta in casa mostenita, a folosi masina mostenita, si tot ceea ce ai mostenit, etc, iar unchiul nu poate face nimic fara semnatura tawinking chiar daca esti minor.