| Sebi7324 a întrebat:

Am stat in chirie intr-o garsoniera, am reziliat contractul de inchiriere cu proprietarul.
Ideea e ca am parasit garsoniera fara sa o anunt pe proprietara cu 30 de zile inainte.
Astfel imi ramane garantia la proprietar in valoare de 300 euro, total de acord cu asta.
Problema e ca acum proprietarul imi cere bani si pe plata facturilor din acea luna (in jur de 300 lei).
Dar de ce?
Daca i-am lasat 300 e, nu e normal sa plateasca de acolo facturile?
Adica banii astia i-a pastrat doar pentru ca nu am anuntat-o cu 30 zile inainte ca o sa plec?
In contract scrie ca garantia este si pentru facturile neplatite.
Plus ca am semnat amandoi un preambul in care scrie clar ca din moment ce semnam, niciunul dintre parti nu mai are vreo pretentie una fata de cealalta.
Ma poate da in judecata daca nu platesc utilitatile?
Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca in contract exista prevederile pe care le-ai aratat atunci nu trebuie sa-i mai platesti nimic.
Te poate da in judecata dar nu o va face, nu poate castiga.

| Sebi7324 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru sfat

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"In contract scrie ca garantia este si pentru facturile neplatite"

reamintește-i asta să tacă