| DanielAlexandru93 a întrebat:

Buna ziua, am vandut o bicicleta pe olx la un domn, am precizat clar in anunt ca bicicleta are urme de zgarieturi si necesita o revizie urgenta ca sa poata sa mearga bine. Domnul a testat-o la fata locului i s-a parut ok, a depistat toate defectele ce le avea si am mai scazut din pret si a fost de acord cu ea chiar in starea care era, a demontat roata si a bagat-o in masina si a cumparat-o. Dupa aproximativ 8 ore imi scrie ca bicicleta e varza si ar vrea sa mi-o dea inapoi, eu nu vreau sa o iau inapoi din cauza faptului ca el a transportat-o la o distanta de 50 km si mi-a scris si dupa cateva ore bune si nu am de unde sa stiu daca el a facut ceva bicicletei.Se considera inselaciune din partea mea? Am dovada pe camerele video cum s-a plimbat cu bicicleta si a testat-o in fata mea!(Probabil si-a dat seama ca a dat prea mult pe ea in starea care era si isi putea lua ceva mai ieftin).

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu ințeleg unde e intrebarea dar NU lua bicicleta inapoi (la același preț)

| DanielAlexandru93 explică (pentru sierra1):

Se considera inselaciune din partea mea daca nu o iau inapoi? pentru ca eu nu am de unde sa stiu ce a facut el cu bicicleta in intervalul asta de timp

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu vrei poti sa nu accepti returnarea.
Respectivul a vazut bicicleta cu toate defectele, s-a plimbat cu ea si a acceptat sa o cumpere in starea in care era.
Nu este inselaciune (infractiune) si nu obtine nimic chiar daca te-ar da in judecata pe cale civila, daca ai probe care sa sustina ce ai scris aici, fiind buna proba cu video.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este inselaciune, mai ales ca ai dovada inregistrarii ca a acceptat dupa ce a probat-o sa o ia asa cum este.
Nu te speria nici daca merge la Politie, ca nu ai ce sa patesti.
Pastreaza anuntul nealterat si toate mesajele prin care descrierea continea si acele defecte, zgarieturi, necesitand reparatiii samd.
Ala incearca sa te intimideze sau a schimbat ceva la bicicleta, si cum vrea sa scape de ea.

| sierra1 a răspuns (pentru DanielAlexandru93):

Nu pentru. că a PROBAT-O!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e inselaciune atat timp cat tu ai descris corect starea bicicletei si el a si testat o

Răspuns utilizator avertizat