| Adrian5575 a întrebat:

Am venit acum de la munca si aproape de casa m-a oprit politia sa ma ia ca martor pentru ca nu voia unu sa semneze procesul verbal. Mi-a spus sa iau buletinul si sa mergem la masina la cel pe care il oprise. L-a mai intrebat inca o data de fata cu mine daca vrea sa semneze procesul verbal si a spus ca nu. Atunci politistul i-a spus ca va fi sanctionat pentru ca a refuzat sa semneze procesul verbal si pentru ca avea gabarit depasit, iar mie mi-a spus ca pot pleca. Faza e ca respectivul sofer parea destul de deranjat de faptul ca am venit eu ca martor. Puteam sa refuz? Am facut ceva rau? Voi fi chemat la tribunal? Si daca da, pot refuza sa ma duc? Nu am mai trecut niciodata prin asa ceva.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Puteai refuza, pe motiv ca nu ai vazut nimic. Daca esti citat la judecatorie, in cazul ca soferul face plangere contraventionala, va trebui sa te prezinti, altfel poti fi amendat.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei fi chemat la judecatorie ca martor doar daca soferul face plangere contraventionala. Si ai procedat corect.
P.S.Soferul nu poate fi amendat daca nu vrea sa semneze procesul-verbal de contraventie, nu exista o asemenea contraventie. Tocmai de aceea ai fost solicitat ca martor, dar pentru contraventia initiala, pentru care i-a incheiat p.-v.c.

| Adrian5575 explică (pentru Ioandelasal):

Dar puteam sa refuz sa ma ia ca martor? Eu doar treceam cu masina pe langa ei si mi-a spus sa vin ca martor pentru ca nu vrea respectivul sa semneze si am inteles ca ar fi avut gabarit depasit, nu stiu exact situatia.
Si daca ma cheama la judecatorie, sunt obligat să ma duc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adrian5575):

Puteai refuza, pe motiv ca nu ai vazut nimic. Daca esti citat la judecatorie, in cazul ca soferul face plangere contraventionala, va trebui sa te prezinti, altfel poti fi amendat.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai semnat ca martor, atunci vei putea fi chemat in fata instantei.
Daca nu te prezinti, poti fi amendat si dus cu forta in fata instantei.

| darrio2007 a răspuns:

Si care era legatura ta cu respectivul?

| Adrian5575 explică (pentru darrio2007):

Eu nici nu stiu ce a facut ala exact. M-a chemat politistul sa fiu martor cand il intreaba pe ala daca vrea sau nu sa semneze procesul verbal si am auzit ca i-a spus ca va fi sanctionat pentru ca nu vrea să semneze si pentru ca avea gabarit depasit. Din cate am vazut, nu prea i-a convenit aluia ca am venit ca martor.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu te mai confruntai acum cu aceste neliniști, dacă făceai pe surdo-mutul.winking

| Iote a răspuns:

Nu ai facut nimic rau. Politistul avea nevoie ca soferul vinovat sa declare de fata cu martori refuzul de a semna. Chiar si daca te cheama la Tribunal, spui doar ce ai auzit, nimic altceva. Asta e tot.

| Digikey a răspuns:

Nu se intampla nimic stai linistit. Poitistul a procedat corect.Soferul acela trebuia sa semneze procesul verbal si sa scrie la mentiuni ca nu este de acord.

| SingleForOne a răspuns:

Unde erai tu și unde era poliția cu șoferul respectiv? Ai văzut ce s-a întâmplat? Erai conștient de incident de șoferul care a încălcat sau nu legea? Ce motiv a avut poliția să te ia în mașină? ...doar câteva întrebări simple care rezultă sau nu dacă poliția avea dreptul să te ia, dar după cum ai relatat, mi se pare că poliția nu avea niciun motiv sau drept de la început...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine ce ai facut. Nu-ti face griji.