| ackym1 a întrebat:

Bună ziua! ANAF-ul mi-a retras din cont 431 lei pentru neplata impozitului fără să primesc înștiințare fără acordul meu.Este legal?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal sa nu fii instiintat dar este legal sa-ti popreasca suma fara acordul tau, altfel n-ar avea rost poprirea.
Conform Codului de procedura fiscala, citez:
"ART. 236. Executarea silită a sumelor ce se cuvin debitorilor
  (1) Sunt supuse executării silite prin poprire orice sume urmăribile reprezentând venituri şi disponibilităţi băneşti în lei şi în valută, titluri de valoare sau alte bunuri mobile necorporale, deţinute şi/sau datorate, cu orice titlu, debitorului de către terţe persoane sau pe care aceştia le vor datora şi/sau deţine în viitor în temeiul unor raporturi juridice existente.
  (5) Poprirea asupra veniturilor debitorilor persoane fizice sau persoane juridice se înfiinţează de către organul de executare silită, printr-o adresă care se comunică terţului poprit, cu respectarea termenului prevăzut la art. 230 şi cu înştiinţarea debitorului despre înfiinţarea popririi.
  (6) Poprirea nu este supusă validării.
  (7) Poprirea înfiinţată anterior, ca măsură asigurătorie, devine executorie potrivit art. 213 alin. (2) şi (3). În acest caz, organul fiscal transmite terţului poprit o adresă de înfiinţare a popririi executorii. Totodată, despre această măsură va fi înştiinţat şi debitorul."

| darrio2007 a răspuns:

Da, este legal.

| Catrice a răspuns:

Aia e, ai datorii, plătești cu forța dacă de buna voie nu vrei.

| Dismally a răspuns:

Da, iti poate opri si din salariu ori alta sursa de venit, credeai ca daca nu vrea muschiul tau sa plateasca scapi?

| Werrich a răspuns:

Da, este legal, ANAF are dreptul sa retraga fara acord si suma pentru amenzile incasate si neplatite.

| romeo78 a răspuns:

Poate ți s-a transmis înștiințare prealabilă, dar dacă nu ai cutie poștală la bloc ți s-a furat sau nu ai fost acasă și s-a întors înapoi la ANAF.
Nu, ar fi normal o proprire fără anunțare, dar ești în România, ce vrei mai mult?
Vorba unuia de aici: de ce nu ai plătit la timp?
P. S. La toate agențiile fiscale s-a dat ordin pentru colectarea crescută a tuturor obligațiilor fiscale. E foame de bani la guvernare și nu o să taie de la ei, taie de la "fraieri".

Răspuns utilizator avertizat