| Olaru_Gheorghe_1959 a întrebat:

As avea o intrebare. O mama singura cu un copil de 2 ani cati ani poate fi scutita de zilele care se fac la ajutor social?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatia ei si a copilului.
Conform L.416/2001, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 7^2. Face excepţie de la îndeplinirea obligaţiilor prevăzute la art. 6 alin. (2), desfăşurarea activităţilor sezoniere prevăzute la art. 6^1 alin. (2) şi a condiţiei prevăzute la art. 7 alin. (1) persoana aptă de muncă şi care se află în una dintre următoarele situaţii:
  a) asigură creşterea şi îngrijirea, potrivit legii, a unuia sau a mai multor copii în vârstă de până la 7 ani şi până la 18 ani în cazul copilului cu handicap grav sau accentuat, dovedit prin certificat eliberat de Comisia pentru protecţia copilului;
  b) asigură îngrijirea uneia sau a mai multor persoane cu handicap grav ori accentuat sau persoane vârstnice dependente care nu beneficiază de asistent personal sau îngrijitor la domiciliu, în condiţiile legii;
  c) participă la un program de pregătire profesională;
  d) este încadrată în muncă."

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce misto. Deci daca esti tinar casatorit si te chinui sa muncesti si sa faci bani legal si corect, poti sa fii destept si sa divortezi, sa continui sa locuiesti cu partenera dar sa zici ca nu, timp in care ea sta acasa si primeste frumos bani de la stat. Si alte ajutoare. Pe spinarea prostilor care chiar muncesc. Misto treaba.