| lostname18 a întrebat:

As avea si eu o problema...sunt o mamica care in data de 5 iunie 2009 ar trebui sa m-a intorc la locul de munca. Am vorbit cu angajatorul si m-i s-a propus( presupun ca este calea legala pentru. el ca sa nu fiu concediata)un job part -time. As dori sa stiu daca poate sa faca acest lucru si daca nu este obligat sa ma incadreze din nou in campul muncii in aceleasi conditii salariale si pe aceeasi functie asa cum eram inainte?!
Daca as accepta acest job part-time, salariul a fi la jumatate din ceea ce era inainte de maternitate sau poate sa-mi fie mai mic?! Referitor la concediu ( in cazul unui contract de 8 ore am dreptul la 90 zile /an concediu pentru ingrijire copil in cazul in care se inbolnaveste)care este dreptul meu la concediu in cazul in care se inbolnaveste micutul?!

2 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

La contractele part-time e mai multa flexibilitate. Adica puteti pune la punct un contract prin care sa ai dreptul la cele 90 de zile de concediu de ingrijire in caz de boala a copilului. Plata poate fi mai mica decat jumatate, chiar daca timpul se reduce cu 50 %; la fel, trebuie sa reglementati clar asta prin contract. Legea il obliga sa te reangajeze, insa nu neaparat pe aceeasi pozitie sau aceiasi bani ca inainte de sarcina. Multi folosesc asta pentru a-si forta angajatii sa plece. Pe de alta parte, daca se fac restructurari in firma, omul incearca sa impace si capra si varza: sa nici nu te dea afara de tot, dar sa nici nu te plateasca la fel. Gandeste-te la partile bune: vei avea mai mult timp liber, sa stai cu copilul, sa te apuci de niste cursuri (de exemplu masaj terapeutic, care iti ofera si o cale de a invata ceva util in timpul liber, dar si posibilitatea de a-ti gasi apoi de munca, avand aceasta calificare).

| gabimaris a răspuns:

Felicitari pentru copilasul tau, acum este maricel si trebuie sa te intorci la munca, trebuie sa fii vigilenta in ceea ce priveste conditiile pe care le accepti la intoarcerea in campul muncii, mai ales ca foarte multi angajatori folosesc aceasta criza in interesul lor, exploatand angajatii pe care ii au, refuzandu-i pe cei care vin inspre ei si vor sa se angajeze (este adevarat ca sunt unii angajatori care chiar au un volum mai mic de activitate) etc etc!
Daca acest job part-time vine ca urmare a reducerii activitatii si a restructurarilor in cadrul societatii respective trebuie sa il accepti deoarece el este o alternativa la concedierea ta pe motive de "criza", dar daca, dimpotriva, societatea nu scartzaie este bine sa-ti sustii punctul de vedere,, mai ales ca banii nu cad din cer, pentru bani te intorci la munca, nu?
Pt informatii cat mai concrete te poti adresa fie Casei de Pensii din orasul tau, fie unui avocat care sa-ti descrie dpdv legal situatiile care apar la terminarea concediului de crestere a copilului!
...La multi ani pentru BB!