| AssassinuGamer a întrebat:

as dori sa fac o afacere de tip dropshipping.

As dori sa stiu daca pot face asta in mod legal pe persoana fizica sa nu trebuiasca sa deschid firma.

Profitul nu cred ca va fi asa mare si de asta nu cred ca trebuie firma. Vreau sa stiu daca e posibil sa fac acest lucru cumparand simplu pe net de pe aliesexpress si dupa se le vand mai departe printr-un site sau o pagina de Instagram.

Daca pot face pe persoana fizica care sunt procedurile pe care trebuie sa le urmez pentru a fi legal? Unde trebuie sa ma duc sa declar ce taxe trebuie sa platesc

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fără firmă ai probleme cu vama. Vor cere să ai facturi pe mărfuri.
Pentru deschiderea unei firme te adresezi la camera de comerț.

| AssassinuGamer explică (pentru sadrian46):

Pai de exemplu nu pot cumpara lucrurile asa ca si cum le as comanda si dupa sa le vand?

| sadrian46 a răspuns (pentru AssassinuGamer):

Da, poți, dacă comanzi 1-3 bucăți. Pe urmă vama nu o să mai accepte ca dta să cumperi 100 de bucăți, fără factură. Mergi la vamă și întreabă. Eu am fost și așa mi-au zis.

| adryang78 a răspuns:

Salutare!
În principiu, nu este neapărat necesar să-ți deschizi firmă. Poți depune ca persoană fizică declarația unică, prin care estimezi niște venituri anuale, atât cât crezi tu că vei face profit brut în decursul unui an. Vei plăti 10% impozit pe suma declarată, iar anul următor vei depune o declarație rectificativă, prin care declari veniturile reale. După care urmează o regularizare - fie ai avut profit mai mare față de cel estimat, deci va trebui să achiți restul de impozit, fie mai mic, deci ți se vor restitui niște bani sau, cel mai probabil, vor fi scăzuți din plățile următoare.
Problema este că nu vei putea emite facturi, dacă nu-ți deschizi firmă.

| AssassinuGamer explică (pentru adryang78):

Pai de exemplu ca sa vand pe persoana fizica trebuie neaparat factura? M am decis sa deschid o pagina pe insta de haine si sa le importez din China pot face fara firma sau trebuie neaparat sa dau factura?

| adryang78 a răspuns (pentru AssassinuGamer):

Asta-i altceva. Ai nevoie de firmă, fiindcă marfa va trece prin niște formalități vamale. Furnizorii vor emite niște documente de însoțire (aviz, factură etc.) iar astea vor trebui făcute pe persoană juridică.

| OanaChris a răspuns (pentru AssassinuGamer):

Pai persoana careia ii vei vinde produsul vrea factura de la tine, cum procedezi? Tu cand comanzi ceva de pe internet, nu primesti factura? Primesti intotdeauna.

| Sabs28 a răspuns:

Buna. Poti incerca dar sunt sanse sa te izbesti de probleme la vama. De ex daca aduci 10 telefoane pe persoane fizica, vama iti va cere sa faci import pe firma. Ca un sfat de la cineva din domeniu, dropshippingul s-a fumat de mult. Da un search si vezi cate site-uri de dropshipping sunt de vanzare. Mai degraba iti faci firma si aduci cateva produse misto din CHina, le pui pe OLX si Emag. Bafta!

| AssassinuGamer explică (pentru Sabs28):

Pai daca iau pantaloni scurti vreo 60 de perechi trebuie sa fac import neaparat pe firma sau pot face asta si ca persoana fizica, vreau sa le iau din china am gasit deja un producator si nu stiu daca le pot comanda normal sau trebuie sa fac firma neaparat.

| sadrian46 a răspuns (pentru AssassinuGamer):

Dacă le iei, ele ajung în vamă la români. Vama te întreabă ce faci cu ele. Și nu ți le eliberează din vamă până nu le arăți o autorizație de comerciant, care este o firmă.

| Sabs28 a răspuns (pentru AssassinuGamer):

Salut, da. Vama pur si simplu nu ti-i elibereaza altfel