| AfloareiRazvan a întrebat:

As dori sa intreb despre regimul de munca pentru zilieri, despre remuneratie (presupun ca se face pe zi, evident), contract cum se incheie (tot la zi, presupun). Doresc sa angajez zilieri in domeniul agriculturii. M-ar ajuta de asemenea si niste trimiteri la legislatie. Mulțumesc anticipat.

1 răspuns:
| RaduRobertRO a răspuns:

Zilierii pot fi platiti la ora, acum depinde cate zile lucreaza. Beneficiarul are obligația să înregistreze, în Registrul electronic de evidență a zilierilor, în ordine cronologică, toți zilierii care prestează în folosul său activități cu caracter ocazional.

Legea cu privire la zilieri este din 2011, dar a fost modificata: https://bit.ly/2DS47w3

Anul acesta, remunerația brută orară minimă a zilierilor e de 13, 3 lei. Gasesti ceva detaii si pe www.i4Jobs.net mare grija la partea legala. Bafta.