| marian881 a întrebat:

As dori sa stiu cat timp poate sta un strain (nu din UE) in Romania fara viza. Si daca nu isi face viza, ce se poate intampla? Persoana de care vorbesc doreste sa stea in tara, fara sa munceasca.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de tara unde provine si de faptul daca avem o conventie cu tara respectiva pentru scutirea de viza. Daca trebuie sa aiba viza si nu o are nu poate intra legal in Romania, nu este lasat sa intre. Daca o face ilegal comite infractiunea de trecere frauduloasa a frontierei.
Conform OUG 194/2002, republicata in 2008, cu md. ulterioare, citez:
"ART.23.Viza de scurtă şedere
(1) Viza de scurtă şedere este viza care permite străinilor să solicite intrarea pe teritoriul României, pentru alte motive decât imigrarea, în vederea unei şederi neîntrerupte sau a mai multor şederi a căror durată să nu depăşească 90 de zile, în decurs de 6 luni de la data primei intrări. Acest tip de viză poate fi eliberat cu una sau mai multe intrări."

| marian881 explică (pentru Ioandelasal):

Vine din Norvegia

| Ioandelasal a răspuns (pentru marian881):

Daca este cetatean norvegian nu are nevoie de viza pentru intrarea in Romania pe o perioada de pana la 3 luni.

| marian881 explică (pentru Ioandelasal):

Si poate face cumva sa stea mai mult 'legal'?

| Ioandelasal a răspuns (pentru marian881):

Da, daca obtine aprobarea din partea Ministerului de Externe.

| mdaria a răspuns:

Pai depinde la ce are nevoie de viza. Poate sa stea fara viza atata timp cat nu are nevoie de ea. happy

| marian881 explică (pentru mdaria):

Vine efectiv sa stea, asteapta pe cineva sa termine facultatea. vine din norvegia