| bogdanxdd97 a întrebat:

as dorii sa primesc si eu niste informatii. Bun o sa va relatez pe scurt ce am de spus. Acum 5 ani de zile tatal meu a decedat in timp ce locuia in Italia. Mama si tatal meu nu au fost casatoriti, iar inmormantarea a avut loc tot in Italia iar cheltuielile au fost asigurate de catre sora si fretele meu care proveneau dintr-o casnicie anterioara. Problema este ca nici pana in ziua de astazi nu am reusit sa scot certificatul de deces deoarece el nu este declarat in Romania ca fiind decedat, iar cei din familia lui nu vor sub nici o forma sa ne faca o copie a certificatului. Stiti cumva vreo cale legala prin care as putea intra in posesia lui? Si vreau sa stiu daca as putea primi pensie de urmas daca voi intra in posesia certificatului.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti incerca sa obtii o copie a certificatului de deces italian sau sa-i dai in judecata pentru obtinerea copiei.
Decesul va trebui inregistrat si in Romania si apoi poti incerca sa obtii pensie de urmas, daca sunt indeplinite conditiile prevazute de L.263/2010.