| Ciubalalau a întrebat:

as vrea sa stiu daca dupa moartea mamei, tatal s-a recăsătorit, copiii mai au dreptul la ceva?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Copiii au dreptul de mostenire in cota de 3/4 din bunurile proprietate integrala a mamei si asupra a 3/4 din partea (de regula jumatate) ce a avut-o mama din bunurile comune.
Sotul supravietuitor mosteneste 1/4 din ambele categorii.

| mihai69 a răspuns:

Desigur.

| JicaContra a răspuns:

Din cate stiu eu, sotul supravietuitor are dreptul la jumatate din mostenire, iar restul se imparte in mod egal copiilor, insa mai asteapta, e cineva aici care stie bine legile, sa speram ca iti raspunde!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei copiii au dreptul la ceva după moartea parintilor, acum traieste tatal tau deci nu i ti pui acum problema de mostenire, asta o sa te intrebi cand numai este tatal tau si voi copii veti impartii casa cu sotia lui actuală care are si ea drept de mostenire si eventual copiii lor daca mai ai frati vitregi. Dar sotia tatalui locuieste in casa unde a decedat mama ta?

| ValentinGabi a răspuns:

Logic,ai tot dreptul

| Jokers666 a răspuns:

Pai au dreptul de mostenitor