| AnAndrey1994 a întrebat:

Asi avea si eu o intrebare! Urmeaza sa imi cumpar o masina de la un prieten! Prietenul mi-a spus ca nu e musai sa o transcriu acuma o mai pot lasa 4 luni pe numele lui pana ii expira actle si sa facem doar contractul de cumparare/vanzare! Intrebarea mea este ca transcrierea trebuie sa o fac inainte sa ii expire actele s-au se poate si dupa aia?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.11, alin.4 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în evidentele autorităţilor competente simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni şi emiterea unui nou certificat de înmatriculare, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 30 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului."
Pentru a respecta aceasta prevedere ar trebui sa incheiati contractul-tip doar cu mai putin de data in care vrei s-o inmatriculezi pe tine. Pana atunci ai putea incheia un contract sub semnatura privata (de mana) sau un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta).

| Valer_Unu_1994 a răspuns:

Daca masina este inmatriculata pe Romania actele la noi in tare inseamna ITP(inspectia tehnica periodica) si RCA(raspundere civila auto)..masina poate ramane pe el pana la expirarea lor o sa poti sa o treci pe tine si dupa expirarea lor..si ca sa poti sa circuli trebuie sa le platesti (RCA-ul, ITP)

| Olly_Orlando_1992 a răspuns:

Parerea mea este bine sa faci actele pana sa expire pentru. a oferi o continuitate si vei face un drum la RAR si va trebui sa te duci cu masina, este cel mai sigur pentru. a nu facem drumuri si a nu avea probleme, plus ca daca ai facut contract de vanzare-cumparare si ar trebui scris pe spatele talonului Instrainat catre... si ai 30 de zile timp sa o inscri.