| FabianStanciu57 a întrebat:

Astăzi am primit o amendă pentru ca fumam în curtea liceului cu un amic. Jandarmul tot schimba prețul cand la 50 cand la 100 si pana la urma a rămas la 50. Tin sa mentionez ca nu am primit nici o chitanță sau hartie. După pe la sfârșitul orelor au mai venit o data si a chemat amicul meu care avea buletinul la el sa ii ia datele de pe buletin pe care le-a notat pe o foaie A4 mazgalita. Voi ce credeti? Am primit amendă sau este vreo glumă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu ai fost amendat, esti amendat doar cand primesti procesul-verbal de contraventie.
N-avem de unde sti ce o sa faca jandarmii si nici nu conteaza ce credem noi, conteaza ce o sa faca ei. In orice caz, daca nu v-au amendat pe loc, putem doar presupune ca nu va mai amendeaza, eventual pot raporta ca v-au dat un avertisment si avertismentul este sanctiune contraventionala. Se poate sa informeze si conducerea scolii, care va poate sanctiona disciplinar.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Astepta dreptul pentru el.

| Simpatic a răspuns:

Iarasi vorbeste prostii Ion de la sat, orice avertisment se da in scris pe procesul verbal. Altfel e un avertismnet vorbit si nu are nicio valoare, singurii care dau si avertismente scrise sunt cei de la politia rutiera, jandarmeria nu face munca de aceasta in folosul comunitatii, ori te amendeaza ori nu te amendeaza. Ca si-a notat pe foaie datele e alta ca daca maine te prinde din nou sa stie ca tu ai fost ca sa numai scapi.