| paulpaul132 a întrebat:

astazi am sesizat ca am pierdut buletinul si maine trebuie sa plec in Belgia, am fost la evidentat populatie si mi-a spus ca dureaza pana la 15 zile, am sunat la Politia de frontiera sa intreb daca nu pot trece granita cu Copie dupa buletin/certificat nastere si am primit raspuns negativ!
Intrebarea me este daca am o modalitate de a trece granita maine!

Am citit ceva despre un pasaport temporar dar nu am vazut sa fie precizat in ce circumstante se elibereaza si daca dureaza mai mult de 24 ore.

Va rog ajutor

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 6.(1) Tipurile de documente de călătorie pe baza cărora cetăţenii români pot călători în străinătate sunt următoarele:
  a) paşaport diplomatic;
  b) paşaport de serviciu;
  c) paşaport diplomatic electronic;
  d) paşaport de serviciu electronic;
  e) paşaport simplu;
  f) paşaport simplu electronic;
  g) paşaport simplu temporar;
  h) titlu de călătorie.
ART. 6^1
  (1) Pentru scopurile prezentei legi, cartea de identitate, cartea de identitate simplă şi cartea electronică de identitate valabile constituie document de călătorie pe baza căruia cetăţenii români pot călători în statele membre ale Uniunii Europene, precum şi în statele terţe care le recunosc ca document de călătorie."
Cel mai repede se poate obtine pasaportul simplu temporar, respectiv in maximum 3 zile de la depunerea cererii, dar si pentru acesta ai nevoie de cartea de identitate si de acte care motiveaza urgenta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ai pasaport nu ai ce face in 24ore.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fără buletin nu poti pleca. Dar cum de esti asa zapacit si nu ai grijă de acte, buletinul este un act oficial nu o hîrtie de sters la cu/r.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Pai nu prea ai, exista modalitatea sa iti faci acel pasaport simplu temporar dar si ala dureaza cel putin 2-3 zile pana ti se da si iti trebuie buletinul ca sa il faci. Du-te si fa cerere sa iti elibereze un alt buletin si cauta pe cineva cu care sa discuti sau sa faci o cerere in care spui ca îți trebuie urgent buletinul, poate o sa incerce cineva sa te ajute de acolo. Du-te acum. Maine la ce ora ai avion?