| Klausss12345678910 a întrebat:

Azi am vazut ca am ITP-ul la masina expirat de 20 de zile! Cu masina nu circul caci sunt plecat in strainatate, intrebare mea este cat timp am la dispozitie sa fac ITP-ul pentru a nu imi radia masina?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Masina nu se radiaza, doar ca se suspenda inmatricularea, pana faci noua ITP, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4^5) Suspendarea de drept a înmatriculării vehiculului intervine şi la data expirării sau, după caz, a anulării inspecţiei tehnice periodice şi încetează la data la care vehiculul trece o nouă inspecţie tehnică periodică."

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu iti radiaza nimeni masina. E suspendata inmatricularea momentat. Dupa ce ii faci itp o sa fie ok