| Giorgiana_Mikloş_1991 a întrebat:

bunica mea are padure in suprafata de 1ha, dupa care platim impozit insa nu avem niciun beneficiu.Care ar fi drepturile noastre? Nu ar trebui sa ne dea lemne? Sau unde m-as putea interesa privind drepturile bunicii mele?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intereseaza-te la Ocolul silvic care administreaza padurea unde se afla terenul bunicii.
Sigur ca are dreptul la lemne, conform regulilor stabilite prin amenajamentul silvic si poate exploata singura pana la 20 mc/an.

| Giorgiana_Mikloş_1991 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult, maine o sa ma interesez la Ocolul Silvic.De cand e proprietar niciodata nu a beneficiat de mic din padure...

| westie21 a răspuns:

Depinde de ce acte are bunica ta, sau pers pe care sunt facute. daca in acte scrie ca are drept asupra pamantului in exclusivitate inseamna ca nu are drept asupra copacilor, dar daca scrie ca si uzufructul ii apartine atunci are drept asupra copacilor, plantelor etc. mergi la un avocat