| Tudor_Adrian_1998 a întrebat:

Bunica mea vrea sa îmi dea un apartament sa îl vând, problema este că ea nu se poate deplasa. Cum poate sa procedeze sa îmi lase apartamentul mie că sa îl pot vinde? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poate imputernici ca vanzator numai printr-o procura speciala, autentificata de un notar public. Daca nu se poate deplasa sa solicite deplasarea notarului la domiciliul sau.

5 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Vezi si tu, trebuie sa vorbesti cu aia de la procura, sa iti lase tie dreptul sa faci asta in locul ei... La un notar ceva

| gabicoo a răspuns:

Platesti notarul si vine acasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Printr-o procură prin care te mandatează pe tine, pe care o semnează în fața notarului care se poate deplasa acasă la cererea ta contra cost desigur, am trecut prin asta. De restul te ocupi tu. Procura o vei folosi în demersurile tale pentru vânzare, semnare contract vânzare/cumpărare, încasare, etc.

| baru a răspuns:

Act notarial.

| romeo78 a răspuns:

În primul rând un control psihiatric prin care se dovedește că are discernământ! În al doilea rând, dacă are sau nu certificat de handicap gradul 1 cu însoțitor, există posibilitatea de a merge la tribunal de a face o cerere pentru a se încuviința însoțitorul sau o altă persoană să o reprezinte la toate instituțiile publice, bancă și alte situații.
Dar, repet, numai cu un certificat de la psihiatrie prin care se dovedește că are discernământ.
Chiar și o procură se poate face doar în prezența doamnei.
Iar, un notar acasă, vine mai greu.
Dar, cu situația în care ne aflăm, nu cred că mai acceptă un notar să mai vină acasă.