| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua care este problema mea:tatal meu a murit pe 18 iunie 2008 si eu impreuna cu sora mea am dorii sa ne luam ce ne cuvine tin sa spun ca parintii erau divortati de peste 25 de ani iar noi ca si copii lui avem dreptul la mostenire insa fratele si sora tatalui ne tot duc cu vorba de 1 an si ca fac ei ca dreg si nimic am vrea sa ne dea casa in care a locuit in schimbul unui teren dar v-am spus ne duc cu gura ce trebuie noi sa facem ca nu ne da nici certificatul de deces si nici titlul de proprietate dupa terenul ala nu stiu cum ca totul este trecut pe numele bunicului care este si el decedat

8 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Va recomand sa consultati un avocat. Problema dumneavoastra e putin cam complicata si in lumea in care traim se pot intampla multe.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trebuie sa luati legatura cu un notar. Daca tatal vostru nu are acte inseamna ca nu s-a dezbatut mostenirea dupa bunicul decedat si asta e primul lucru ce trebuie facut. Dupa dezbaterea mostenirii dupa bunic se vede ce a mostenit tatal vostru si ce vi se cuvine de drept.Va spun toate astea in cunostinta de cauza, am trecut prin asa ceva.Mergeti la un notar si o sa va invete tot ce trebuie, de ce documente aveti nevoie, de unde sa le procurati, consultatia nu va costa nimic, ii spuneti ca vreti sa rezolvati totul cu el, plata se face cand va da actele finale, estimativ va poate spune cat va costa.

| utzuman2006 a răspuns:

Un raspuns aici pe cat de bun ar fi tot inutil ti-ar fi... cel mai bine pentru tine e sa consulti un avocat bun care luand legatura cu fratele si sora tatalui tau poate ii va convinge sa nu se ajunga la proces prin folosirea metodelor de intimidare legale...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Voi aveti dreptul la tot ce avea tatal vostru si la ce avea el mostenit de la tatal lui, bunicul vostru. trebuie sa mergeti la un avocat specializat in acest gen de cazuri si va sfatuieste. de unde sunteti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numai tu si sora ta aveti dreptul la mostenirea dupa tatal vostru, se pare din ce zici ca nu a fost facuta mostenirea dupa bunicul vostru (daca asa e atunci fiecare din copii bunicului vostru vor primi cate 1/3, deoarece sunt 3, iar apoi acesti 1/3 va va reveni voua deci in concluzie veti lua cate 1/6 fiecare din mostenirea de pe urma bunicului). Dar cu ceea ce apartinea tatalui dvs este alta poveste, numai voi aveti dreptul la mostenire. Apelati la un avocat, daca va intelegeti puteti merge impreuna la acelasi avocat va costa si mai putin. (eu sunt studenta in ultimul an la drep univ. al.i.cuza)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu sunteti de acord cu schimbul cu terenul, trebuie sa faceti mostenirea dupa tata, dupa casa de care vorbesti(daca e pe numele parintilor tai), foarte simplu: te prezinti in fata notarului, cu sora ta si mama voastra!
Daca fratii tatalui tau nu doresc sa iti dea certificatul de deces, fă o cerere la primaria unde a fost inregistrat decesul si cei primi un duplicat!(vei primi cu siguranta fiindca esti mostenitor). De restul se ocupa notarul!
Bafta!

| sweetkitty002 a răspuns:

Mai usor...fol virgule si poonkte k nu inteleg nimic... vr sa ma fac avocat si te pot ajuta

| mihai2009_8262 a răspuns:

Voi ca descendeti ai tatalui aveti dreptul la intreaga mostenire, dar depinde de ce acte aveti, consultati de urgenta un notar sau un avocat!