| SalvatoreLeon a întrebat:

Buna ziua, care sunt diferentele dintre,, Suspendarea executiei pedepsei sub supraveghere,,
,, Amanarea executiei pedepsei sau Amanarea aplicarii pedepsei tot sub supraveghere,, Am citit cate ceva dar as vrea sa fiu lamurit mai bine.

Care este mai dura? Suspendarea ca e pana la 3 ani iar amanarea zicea ceva de 2 ani. In afara de executia pedepsei si cele de sus ce alte verdicte iti mai pot da? Sau astea sunt singurele? Astept raspuns de la persoane care detin cunostinte in domeniu, in special de la Domnul Avocat al TPU happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De fapt sunt doar doua. Si la amanarea executarii pedepsei exista termen de supraveghere.
Diferenta este ca amanarea executarii pedepsei se poate dispune daca pedeapsa aplicata este de cel mult 2 ani iar termenul de supraveghere poate fi de pana la 2 ani iar la suspendarea executarii pedepsei aceasta se poate dispune daca pedeapsa aplicata este de cel mult 3 ani iar termenul de supraveghere este de 2-4 ani.
Pentru detalii si edificarea completa poti citi art.83 si urm. din Codul penal.
P.S. Nu sunt avocat si nu stiu sa existe un avocat, angajat al TPU, care sa raspunda pe site.
Sunt jurist si pensionar de aproape 9 ani.

| SalvatoreLeon explică (pentru Ioandelasal):

Oricum sunteti printre putinele persoane de aici care chiar au habar cu ce se mananca chestiile astea. Am inteles multumesc pentru raspuns. Sper sa iau una din acestea pedeapsa mea se incadreaza la 1-5 ani plus ca o sa fac 5-6 luni pe arest la domiciliu, momentan sunt la a 2 a luna. O zi frumoasa numai bine!

2 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Amânarea aplicării și renunțarea la aplicare nu sunt hotărâri de condamnare și nu atrag nicio interdicție, pe când suspendarea da.