| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Cu toate nebunia cu declarațiile pe propria răspundere,schimbate de la o zi la alta, am și eu nelămurire.
Este in regula daca completez declarația online cu semnătura tot online?

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Declarația trebuie să o ai la tine când te deplasezi.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru sadrian46):

Corect. Dar, întrebare era daca o pot avea sub forma electronic in format PDF cu semnătura tot electronică.

| sadrian46 a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Ce înseamnă semnătură electronică. Este o semnătură pe un document care apoi circulă online. Semnătura electronică nu îți folosește când ai nevoie de ea offline, ca să o arăți la polițist. Formularul este pe Internet. O poți completa acolo, complet. Apoi o scoți la imprimantă și o semnezi pe viu, cu pixul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai bine faci cererea de mină e mai simplu, decat electronică, dai peste un politist care nu i ti ia in considerare cererea electronică si atunci ce faci, i ti i ei amendă, asa mai bine scrii pe foaie ca nu e greu, completezi cu data de azi semnatura si stii o treabă, părerea mea, acum tu faci cum vrei.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu am inteles in felul urmator: scoti declaratia la imprimanta (completata sau nu) o semnezi si o scanezi sau o fotografiezi si o pui pe telefon, ca sa nu mai pori hartia cu tine.

| Ineys a răspuns:

Exista programe cu care poti semna pe un device ( smartphone/tableta cel mai des ) dar si PC daca insisti.

Adobe Fill & Sign se numeste aplicatia si e gratis pe Play Store daca folosesti Android. La iOS nu stiu pentru ca nu detin. Iti da posibilitatea sa faci o semnatura cu degetul ( sau sa scrii, ce vrei tu ).
Declaratia poate sa fie atat in format electronic cat si clasic, pe hartie. Trebuie doar sa o ai la tine, fie hartia, fie un device pe care ai formatul electronic.

| JicaContra a răspuns:

Sigur ca da
DAR

ma indoiesc DE MI SE INDOAIE IN PAISPE BUCATI DIFERITE, ca ai tu semnatura electronica, care e un stick, care costa DE USTURA si e folosit in special de firme de contabilitate ca sa isi semneze declaratiile

| florin926481f a răspuns:

Da se poate completa si online

| InvatamProgramare a răspuns:

Eu din ce am inteles declaratia poate fi completata online dar trebuie semnata de mana. Sper ca nu am inteles gresit.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru InvatamProgramare):

Sa mă ierte Dumnezeu, că la noi la nimenea, ce sens are sa i fac electronic daca semnătura trebuie "de mana"? Ce fac, o completez pe telefon și vin cu o foaie lupta de telefon cu semnătura pe ea?

| DarthNiger a răspuns (pentru InvatamProgramare):

Poti sa ai declaratia completata online si sa o arati cu telefonul, nu e nevoie sa fie semnata de mana, cunosc pe cineva care a facut asta, cum sa faci declaratia online si sa o semnezi de mana? nu are sens.

| DarthNiger a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

E nevoie doar sa arati o poza cu declaratia de pe telefon facuta online, semnatura nu trebuie sa fie de mana, fiindca e online.

| InvatamProgramare a răspuns (pentru DarthNiger):

Din ce am citit in ordonanta nicaieri nu reiese ca se accepta semnatura online. Faci cum vrei. happy

| DarthNiger a răspuns (pentru InvatamProgramare):

Asa cum am zis, poti sa o arati de pe telefon declaratia online, eu asa am facut si nu a fost o problema si multe alte persoane pe care le cunosc au facut la fel si nu am auzit sa fi primit amenda sau ceva, si nu ai cum sa semnezi de mana o declaratie online, fiindca nu are logica din moment ce e online laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Să te ierte Dumnezeu, ai nevoie de ea scoasă la imprimantă. Pe Înternet este doar modelul, draftul, ciorna unui document pe care trebuie să îl ai în mână, semnat de tine.

| Ioana1312321 a răspuns:

Da.Asta fac multi.Nu este o lege prin care să interzică acest lucru.Dar să știi că trebuie pe lângă declaria online trebuie să mai ai si asupra ta buletinul.