| TheGentleman a întrebat:

Dacă ești salariat poți renunța la contribuția CNASS (asigurări de sănătate)?

Că nu mai are sens să plătesc rahatul ăla lună de lună, din moment ce atunci când ai nevoie de ea la modul cât se poate de serios, nu adeverințe și concedii medicale, nu beneficiezi deloc, pentru că... COVID...

De 2 luni sunt în outside pe concediu medical și pierd bani, pentru că îmbecilii sufletului au concentrat toate unitățile medicale în lupta cu coronavirusul.

Așa că nu văd un motiv în plus să mai beneficiez de asigurările medicale. Nu-și justifică banii

Mulțumesc

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ideal ar fi sa alegi intre mizeria cnass si asigurarea privata. Aia privata renteaza costurile anuale fiind mai mici si conditiile de spitalizare mai bune. Dar na europa e muc bacterian hotie si tampenie. Nu au reusit sa faca sa fie bine pentru toti doar sa fure pe unde apuca

| TheGentleman explică (pentru mgtow):

Da, așa ar fi corect. Dar de... Trăiesc în România. Sincer, dacă mai prind vreo ocazie să emigrez, nu mai stau pe gânduri...

| Simpatic a răspuns:

#suntserios : Corect dar in SUA cat cotizezi ai pe cardul de sanatate valoarea, adica intr-un fel beneficiaza unul cu salariu de 12.000 dolari/luna si in alt fel unul cu 2000 dolri/luna asta dupa ce ambii au contribuit la sanatate 20 de ani de ex.
Mi se pare normal la ei si urat la noi, maicamia care platit 40 de ani sa astepte in urgenta si sa nu fie internata si tratata la urgenta (acum cativa ani) la fel cum este tratat si un infractor care nu a muncit in viata lui, stiu ca este si o regula in regim de urgenta 3 zile pot fi internati si oamenii strazii.
DECI IN ROMANIA ACEST SISTEM SANITAR bazat pe contributie ete de rahat, ca cei care contribuie au aceleasi drepturi ca cei care nu contribuie, sistem de 2 lei pus la punct de toti carnatii care cand vin alegerile scot prostimea in strada cu 2 mici, sa ne ...pe ei si pe sistemul lor!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu poti sa renunti la asigurarea de sanatate pentru ca din aia exista sistemul sanitar. Nu e facultativa. Si nu e vina statului ca exista pandemie de covid.

Ti ar placea sa fie doar asigurari private? Ar fi misto nu? Sa ajungem ca un sistem medical din SUA unde daca nu ai asigurarea beton mori pe strada sau platesti facturi de 1 milion de euro la finalul unei operatii

| TheGentleman explică (pentru suntserios):

Un sistem de sănătate nu are voie să nu asigure funcționalitatea TUTUROR secțiilor medicale la capacitate normală (ginecologie, chirurgie, stomatologie, ortopedie, fizioterapie etc), indiferent de ce pandemie este vorba sau alt dezastru.

Crede-mă, că o fractură sau o dislocație te trage mult mai în jos decât o infecție cu coronavirus, asta în situația în care deschizi terasele și piscinele.

De două luni de când m-am accidentat (în casă) și caut în stânga și în dreapta centre de recuperare pentru a-mi putea recăpăta mobilitatea și forța de muncă, primesc acelasi răspuns: momentan nu se poate...

| suntserios a răspuns (pentru TheGentleman):

Cand privesti doar din punctul tau de vedere si din perspectiva problemei tale... da asa o fi. Problema este insa globala si sistemul ar fi la pamant daca asa ar fi gandit, sa iti ofere tie mai mult decat unui virus

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu are sens, dar nu poti. Adica si-o ia angajatorul tau in bot daca face de-astea. Tot ce poti face e sa pici la mica intelegere ca sa fii platit cu salariul minim pe economie si restul sub forma de bonusuri, diurne, bonuri de masa, pe cit posibil. Asta daca vrei sa fie totul frumos si legal. Altfel... lucrezi la negru, nu mai platesti nici o contributie, si aia e.

| gabicoo a răspuns:

Nu poți renunța! E contribuție obligatorie!
Soluția ar fi să lucrezi la "negru" dar în acest caz zici adio și pensiei!