| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, daca iti vine o factura la enel cu o suma foarte mare 2000 lei, la un apartament cu 2 camere care pana acum nu am platit niciodata mai mult de 150 lei, cum trebuie procedat in afara de a merge la ei pentru ca am fost si mi s-a spus ca nu am ce face trebuie sa platesc, iar contoarul fiind schimbat chiar inainte de a veni aceasta factura fara a te anunta, acesta fiind pe scara blocului? Multumesc frumos.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face reclamatie la ANRE si, daca nu se rezolva asa, o actiune in justitie, dand firma in judecata la judecatorie.

| mi25 a răspuns:

Prima data trebuie o plangere prealabila la ENEL. Fara aceasta plangere nu ti se ia in considerare plangerea in instanta.
In plangere ceri sa ti se detalieze costurile pe luni si sa iti trimita copie dupa documentele de schimbare a contorului, in special cel cu indexil celui vechi.
O probabilitate - mica - este si aceea ca contorul sa fi fost defect si atunci consumul s-a calculat pausal.

| NunuNini a răspuns:

Daca spui ca s-a schimbat contorul, poate s-a scris gresit indexul. Ma rog, unul dintre ele: cel vechi sau cel nou. Verifica asta.
Si daca nu e asta... reclamatie.