| laura_2327 a întrebat:

Daca sunt angajata de 2 luni si jumatate la privat, primesc prima de Paste?

11 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

De ce întrebi aici în loc să-ți întrebi angajatorul? Nu există absolut nici o regulă generală legată de acordarea primelor în domeniul privat. Fiecare angajator decide dacă, cui, când și cât dă prime.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai pe noi ne intrebi, tu nu ai un contract, un angajator? De unde sa stim noi daca si cand iti da tie prime?

| Catrice a răspuns:

Nu o sa primești ca firma la care lucrezi nu da prima de Paști big grin

| laura_2327 explică (pentru suntserios):

Daca te deranjeaza intrebarea mea, poti sa o eviti. doream niste raspunsuri generale, pareri mai mult

| laura_2327 explică (pentru johnnny123):

Doream un raspuns general, o opinie. Daca doream n raspuns categoric 100% ma adresam angajatorului, e de la sine inteles

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru laura_2327):

Si noi in ce masura crezi ca sintem sa iti dam un raspuns pertinent? Daca firma merge de bubuie, eu ca patron chiar vreau sa imi stimulez angajatii cu prime. Daca nu... ghinion. Colegii tai ce zic? S-au dat astfel de prime in trecut?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru laura_2327):

Ma jur ca unii din voi nu ganditi cand puneti o intrebare.

Sunt cateva zeci/sute de mii de firme in tara asta. Fiecare are politica ei salariala si fiecare din cei cateva milioane de anagajati au contractul lor cu respectiva companie.

De unde vrei tu raspunsuri generale sau pareri?

| johnnny123 a răspuns (pentru laura_2327):

Poate pentru tine este "de la sine înțeles", însă pentru mine este cel puțin bizar și lipsit de orice logică.

De ce ai prefera "un răspuns general, o opinie" în locul unui răspuns categoric?
Cu ce te-ar ajuta mai mult opiniile unor oameni în necunoștință de cauză decât răspunsul omului care decide dacă primești sau nu primă?

Este ca și cum ai întreba oamenii pe stradă dacă ai suficient fier în sânge, în loc să-l întrebi pe doctorul care are rezultatele analizelor tale.

| laura_2327 explică (pentru suntserios):

Da, doresc raspunsuri generale sau pareri din partea persoanelor care au experimentat, au trecut prin asta. Ma refeream strict la faptul ca am doar 2 luni si jumatate vechime! Nu am mai lucrat, de abia am terminat studiile, nu am facut drept, nu cunosc legile, nu stiu INCA care imi sunt drepturile!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru laura_2327):

Pai si contractul si oferta salariala cine a acceptat o?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai pus o intrebare la care nu se poate da un raspuns, nici macar nu spui firma. Fiecare firma privata are propriul mod de a rasplati salariati si anumite conditii, unii poate dau prime, altii nu, unii pot avea prevazuta o anumita vechime in firma, altii nu, etc.
Si aceasta este singura parere posibila la modul general, nimeni nu poate sa-ti raspunda altceva, asa ca degeaba te superi pe raspunsurile utilizatorilor.
La modul general nu exista nici o singura prevedere legala care sa oblige firmele private sa dea prime.
Raspunsul sigur si corect il afli doar daca iti citesti CIM, citesti CCM aplicabil (daca exista la firma ta) sau regulamentul firmei (daca exista) ori te adresezi direct conducerii sau colegilor de munca, fosti in situatia ta in anul anterior.