| AndreeaM1711 a întrebat:

Dacă sunt minora și vreau sa plec din străinătate fără părinți îmi trebuie vreun act? Mulțumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai nevoie de o declaratie autentica (autentificata de un notar public) a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major. De asemenea ai nevoie de un act de identitate (carte de identitate sau pasaport, dupa caz) valabila pentru calatoria in strainatate.
Insotitorul major are nevoie de un certificat de cazier judiciar valabil.

| Donsavas a răspuns:

Da,discuta cu ai tai!

| Iote a răspuns:

Nu numai un act (declaratia ambilor parinti) dar si de un insotitor. Singura nu poti iesi din tara.

| goguPatent a răspuns:

Da, declaratie la notar de la ambii parinti si un insotitor major.