| DanielVidoe a întrebat:

De vreo 2 luni ma confrunt cu o asa-zisa "consultanta de fonduri europene".
Am vrut sa candidez si eu la fondurile europene si sa le obtin, deoarece iubita mea a reusit (tot prin aceeasi consultanta).
Am semnat contractul de prestari servicii si i-am platit, conform acestuia, prima transa (de 2.300 Lei).
Dansa nu a facut nimic pentru firma (nici macar nu mi-a cerut vreo imputernicire ca sa deschida SRL-ul).
Dupa 15 zile, deoarece imi tot cerea bani la negru si imi spuneau ca se maresc taxele ba la ONRC, ba la Ploiesti la Fonduri, ba la furnizori, ba ba ba... si numai ba, am decis sa reziliez contractul cu dansa.
Aici incepe distractia :-).
Mi-am cerut banii inapoi (cei 2.300 lei), pentru ca nu a prestat nimic pentru ei si nu am beneficiat cu nimic de serviciile dansei.
Dupa ce i-am trimis pe e-mail asa cum mi-a solicitat: cerere de restituire, cerere de anulare, copie dupa ordin de plata, am discutat si telefonic si a inceput sa ma jigneasca, sa ma injure.
De 3 saptamani nu imi mai raspunde la telefon, nici la e-mail-uri, m-a amenintat ca daca mai insist sa o mai sun, o sa vorbeasca ea cu nu stiu ce comisar si ca o sa vad eu.
Mentionez ca am toate convorbirile (SMS-uri, e-mail-uri, inregistrari telefonice).

Intrebarile mele sunt.
1) Cum imi pot lua banii inapoi? (nu e o suma mare dar sunt banii mei munciti, avand in vedere ca am 21 de ani si ma doare pentru ca am tras ceva pentru ei ca sa pot sa-mi fac un "moft"). - m-am gandit sa o dau in judecata dar... pentru 2.300 lei sa ajung acolo? Cred ca mai mult platesc avocatul.
2) Pot prezenta dovezile mele (inclusiv apelurile telefonice), la cea mai apropiata sectie de Politie? Este intrat in vigoare din 25 Mai 2018, GDPR-ul (Protectia Datelor cu Caracter Personal), iar dansa nu stie ca a fost inregistrata in tot acest timp! - numai ca eu vreau sa folosesc aceste apeluri pentru a porni un atac catre dansa, prin intermediul Politiei.

Exista sansa sa ma ajute Politia sau... trebuie sa ma duc la Parchet?

Rog sprijin chiar nu mai stiu ce sa fac cu doamna asta dementa.

P.S: Nu este o suma mare, dar ma deranjeaza ca sunt munciti, nu cersiti si pe langa asta. Nu i-am pierdut "de fraier", ci am fost mintit si inselat!

Va multumesc pentru atentie.
Sper sa mi se raspunda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Castigi procesul si respectiva va fi obligata si la plata cheltuielilor de judecata - taxa judiciara de timbru si onorariul de avocat.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cazul tau nu este de politie si nici de parchet, fiind vorba de o cauza civila, asa ca, daca nu obtii restituirea banilor in mod amiabil, va trebui s-o actionezi in judecata pe cale civila, la judecatoria de care apartine, in baza contractului de prestari servicii.

| DanielVidoe explică (pentru Ioandelasal):

Pai si sa ma duc in judecata, sa platesc toate cheltuielile de judecata si cheltuielile cu avocatul (care ajung undeva la 800 euro) si eu sa imi recuperez cei 2.300 lei?
Ce schema fac?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DanielVidoe):

Castigi procesul si respectiva va fi obligata si la plata cheltuielilor de judecata - taxa judiciara de timbru si onorariul de avocat.