Întrebare recomandată | almaz a întrebat:

Bună ziua, dețin dublă cetățenie (una fiind română). Am obținut in al 2-lea stat livret militar, absolvind o unitate militară. Eu as vrea să-mi continui activitatea, acasă in România, însă intrebarea mea este dacă exista vreo metoda de echivalare a livretului militar in România? (Act obținut in alt stat)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu daca exista o posibilitate de echivalare si unde dar te poti interesa la Centrul Militar din judetul tau de domiciliu.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt foarte curios, cum ai "absolvit o unitate militara"?
In orice caz te vei putea angaja in armata romana daca indeplinesti conditiile cerute, posibil ca SGP.

| almaz explică (pentru Ioandelasal):

"Instituție militară" și nu "unitate" îmi cer scuze. Eu v-am întrebat cum pot să-mi echivalez livretul militar, și nu unde am sa pot sau nu, eventual, angaja. (Lucru pe care-l cunosc, și vă asigur că-s mai multe posturi de cat cele mentionate) Vă rog să mai cititi o dată postarea și să veniți dacă este cazul cu un răspuns.

| Ioandelasal a răspuns (pentru almaz):

Nu stiu daca exista o posibilitate de echivalare si unde dar te poti interesa la Centrul Militar din judetul tau de domiciliu.

| darrio2007 a răspuns:

Prin ianuarie 2019 spuneai ca esti la primul job. Dar nimic de armata. Cum ai absolvit o unitate militara, ca ma cam mira treaba asta?

| Nonolita a răspuns:

"Acasa in Romania"?!
La felul cum scrii, pentru tine acasa este in Basarabia. Doar acolo se mai face armata (cu sau fara studii militare). Ti-e rusine sa recunosti? Daca era Austria, Anglia, o spuneai in gura mare. Cum in Romania nu se ma face armata, nu iti mai foloseste. Mai ales ca, sugerezi ca nu te-ar interesa un post in armata.

| almaz explică (pentru Nonolita):

De ce să-mi fie rușine? Sunt mândru! Avea să-mi fie rușine, dacă eram undeva in Austria sau mai ales in Anglia, și aveam sa zic ca "acasă este România". Așa, măcar am alternativă, spre fericirea mea. Vezi ca te-ai cam murdărit de manele pe la gură, june care ești!hee hee)

| Nonolita a răspuns (pentru almaz):

Si daca nu ti-e rusine, de ce nu recunosti?
Arunci cu vorbe murdare, ce tu le ai in gura, dand vina pe altii.
Vad ca si altii observa minciunile tale.

| almaz explică (pentru Nonolita):

Nu-mi pasa mie de "alții", dacă in 2019 eram la primul job înseamnă cumva ca nu pot avea livret militar? îl am din 2016 (când aveam 22 ani) l-am obtinut la Chișinău pe vremea când eram student și am absolvit cursurile de catedra militară, dar cine sunteți voi ca sa vin eu cu dovezi și explicații? Am adresat o întrebare, foarte clară, "cum se echivalează livretul?" pentru ca pot sa profit de pe urma lui in România, nici tu nici colegul nu aveți un rapsuns, dar de bătut câmpii sunteți buni ambii. N-am aruncat cu vorbe murdare la adresa ta pana când n-ai făcut-o tu primul, cu comentariile tale de rahat despre "casa ta Basarabia, ș.m.d", cine ești tu sa ma judeci? ma cunosti? știi cine sunt și ce studii / activități am? Răspunsul este foarte simplu, "NU". Deci...

| Nonolita a răspuns (pentru almaz):

Esti si analfabet pe deaupra!
Ti s-a raspund de la inceput ca nu iti foloseste in Romania. Nu il poti echivala. Esti obraznic, fiindca nu iti place sa fii desconspirat. Mai bine stai acasa la tine cu livretul tau cu tot.

| almaz explică (pentru Nonolita):

Sunt acasă la mine, și aici și acolo, și n-ai să-mi spui nici tu nici colegul tău unde eu sa stau. Ești și dezinformat și al dracului de încăpățânat, daca crezi ca tu știi mai bine "prinde sau nu" bine livretul militar. Dacă ești așa de tare in gura pe TPU, hai sa ne vedem in real, sa te văd atunci cum comentezi in necunoștință de cauza, "cu*vă" de românaș ce ești, as umplut Europa de manele... iauzi mai are nas să-mi zică el mie de Basarabia.

| Nonolita a răspuns (pentru almaz):

A, deci esti o persoana violenta. Dai mai bine cu pumnul decat cu mintea. Daca nu-ti plac romanasii, de ce vrei in Romania? De astfel de oameni, chiar nu avem nevoie. Pa!