| BalaciC a întrebat:

Din iunie 2018, de cand am condus masina cu numerele expirate (o distanta scurta si pe niste drumuri secundare), am tot prelungit dovada permisului de conducere, fiind cu dosar penal si permisul luat (mentionez ca n-am mai avut niciodata astfel de probleme).In 7 ianuarie 2019 mi-a expirat dovada si am fost sa o prelungesc insa am fost anuntat ca dosarul a fost solutionat si sa astept acasa solutionarea.Astazi, iata ca a si venit.Nu scrie niciunde suspendarea permisului sau vreo amenda, doar ORDONANTA de renuntare a urmaririi penale, dispunerea procurorului pentru renuntarea urmaririi penale. In acest caz, am mers la poliție cu dovada De pe site de la tribunal si acol mi-a spus domnul polițist ca am permisul suspendat pe 90 de zile, se poate sa se fi înșelat domnul de acol sa mai incerc inca o data? Care stie va rog mult cu un sfat
Va multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu s-a inselat, doar ca tu nu cunosti legislatia rutiera. S-au aplicat prevederile din Codul rutier, citez:
"„ART. 103
(1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule şi tractoare agricole sau forestiere se dispune:
c)pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a fost urmărită ca infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice, precum şi în cazul accidentului de circulaţie din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane şi instanţa de judecată sau procurorul a dispus clasarea, renunţarea la urmărirea penală, renunţarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei, dacă pentru regula de circulaţie încălcată prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce."
Trebuie sa stii ca, in perioada suspendarii dreptului de a conduce, este obligatoriu sa te prezinti si sa reusesti la testul de 15 intrebari, altfel perioada de suspendare se majoreaza cu inca 30 de zile.

| BalaciC explică (pentru Ioandelasal):

(2) Restituirea permisului de conducere se dispune de catre seful serviciului politiei rutiere pe raza careia a fost savarsita fapta, la cererea titularului, in baza rezolutiei sau, dupa caz, a ordonantei procurorului prin care s-a dispus neinceperea urmaririi penale, scoaterea de sub urmarirea penala ori incetarea urmaririi penale, in baza hotararii judecatoresti ramase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de constatare a contraventiei a fost anulat ori ca urmare a incetarii masurii de siguranta prevazute la art. 112 lit. c) din Codul penal, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare.

| BalaciC explică (pentru Ioandelasal):

Practic mie mai trebuie sa imi vina inca un plic, soluția judecatorului

| BalaciC explică (pentru Ioandelasal):

Ideea e ca am vorbit si cu avocatu..eu ma.m dus la poliție doar cu dovada ce scrie la ei pe site si avocatul mi-a spus sa astept hotărârea pana vine, si cu aia ar trebui sigur sa imi de-a permisu, acum nici eu nu stiu ce sa mai cred..Si nu pot sa dau un test ceva sa imi mai scadă din alea 90 de zile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BalaciC):

Da, dar nu se refera la toate situatiile prevazute in prevederea citata de mine.

| Ioandelasal a răspuns (pentru BalaciC):

Poti solicita reducerea dar, mai intai, trebuie sa depui permisul de conducere si sa sustii testul, bineinteles daca nu exista vreo interdictie, conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, citez:
"  (2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea  perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, dacă:
a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
  b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
  c) a fost implicat într-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
  d) sancţiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata când barierele sau semibarierele sunt coborate ori în curs de coborare sau când semnalele cu lumini rosii şi/sau sonore sunt în functiune."

| BalaciC explică (pentru Ioandelasal):

O sa mai incerc vineri sa merg direct cu hotărârea, sper sa mi-l dea sa nu mai trebuiască sa astept
Multumesc frumos

7 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Ai scapat de puscarie insa abia dupa 90 de zile vei primi permisul. Pieton te numesti. Te mai odihnesti si tu 90 de zile.