Întrebare recomandată | Traieste_Si_Crede_Asociatia_1982 a întrebat:

Doresc sa incep constructia unui camin de batrani. Stiu ca exista undeva o lege in care se specifica cati mp trebuie sa aiba spatiul alocat pentru fiecare persoana in parte. Am tot cautat, dar nu am gasit exact... Ma intereseaza ce suprafata trebuie sa aiba o camera in care vor fi 3 paturi (deci 3 persoane) si apoi, suprafata asta se socoteste doar in camera de dormit? Sau se iau in considerare si baile, livingul, si restul spatiilor?
Va multumesc si astept raspunsuri cat mai exacte.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am avut tangente cu conditiile tehnice pentru caminele de batrani, te poti interesa la Directia de Asistenta Sociala din judetul tau.
Mi se pare ca si la azile conditiile minimale sunt cele prevazute in Anexa la Legea locuintei nr.114/1996, o gasesti pe multe site-uri.

| LeMousiqe a răspuns:

Da.

| eleaveyou a răspuns:

Pentru unul singur cam 2 metri lungime, 70 cm latime si 50 cm inaltime