| Andreasx a întrebat:

Doresc sa ma mut in apartamentul parintilor mei(nu locuieste nimeni acolo)si sa il renovez impreuna cu prietenul meu de la 0.Intrebarea mea este daca nu e pe numele meu si maicamea vrea sa ma dea afara din casa poate asta fara acordul tatalui meu(care nu ar accepta asta)? Am dreptul ca daca s-ar intampla asta sa cer prin judecata sa recuperez banii investiti? ea nu are nici un venit e casnica, decat tata munceste.Din partea lui a zis ca ma pot muta, apartamentul a fost cumparat de ea cand erau tineri din vanzarea altuia din Pitesti si apoi au luat in Bucuresti altul, dupa casatorie.Si tata e proprietar in acte.

Răspuns Câştigător
| MaduBia a răspuns:

Este destul de complicata situatia. In primul rand ar trebui sa te duci sa iti schimbi adresa din buletin si sa te treci ca locuiesti acolo, va trebui sa mergi cu unul din proprietari (tatal tau), iar apoi ii va fi mai greu mamei tale sa te dea afara din casa pentru ca locuiesti acolo legal. Daca vei face investitii, sa pastrezi toate facturile. Din ce stiu eu, daca unul din proprietari este de acord ca cineva sa locuiasca acolo, nu ar avea politia cum sa il dea afara.

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Daca mama ta are acte doveditoare despre provenienta banilor cu care s-a cumparat acest apartament, iar vechiul apartament a fost doar proprietatea ei (cumparare dinaintea casatoriei sau mostenire) atunci ea are cuvant de spus, cu conditia sa fie si ea inscrisa in Cartea Funciara, ca si co-proprietara.
Daca nu este inscrisa in CF, atunci intai ar trebui sa faca dovada (in fata instantei) ca are drept de proprietate din apartament si in ce masura.

In toate cazurile, este necesar acordul tuturor proprietarilor atat pentru inchiriere (sau chiar dare in folosinta cu titlu gratuit), precum si pentru oricemodificare in constructii.

Insa intretinerea apartamentului (reparatii la instalatii, zugraviri, etc) sunt de datoria chiriasului (conform legii locuintei).

Ca urmare, tu nu vei putea cere inapoi banii investiti, doar daca ai un acord scris autentificat cu FIECARE proprietar de drept.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca numai mama ta este proprietara apartamentului atunci nu te poti muta acolo fara acordul ei, tatal nu are nici un drept asupra apartamentului astfel ca acordul lui n-are nici o valoare.
Vorbeste cu mama ta, explica-i ce vrei sa faci si poate puteti sa va intelegeti, eventual sa platiti si o chirie.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca apartamentul nu este pe numele tau, si tu vrei sa il renovezi nu vei primii nimic inapoi de la parintii tai, pentru ca nu ti-au cerut ei legal sa faci investitia ci ai facut-o tu de buna voie si de placere.
Din pacate, mama ta are acelasi drept ca si tatal tau sa te dea afara din casa lor, fara sa-ti dea un leu pentru investitia facuta si legea este de partea ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cand sunt neintelegeri de gen in familie nimeni nu se baga. Politia cel mult va amendeaza pe toti ca va certati in bloc. Pentru materiale poti pastra bonurile ca dovada in instanta. Numai acolo poti sa obtii... ce? Nervi macinati, bani pierduti cu avocati, eventual sa se hotarasca in instanta ca chiria care o pretinde doamna depaseste renovarea si sa-i mai dai tu ceva banuti. Lamurit?

| Andreasx explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu pretinde nici o chirie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Andreasx):

Daca nu accepta sa habitezi acolo cum sa pretinda chirie? Dar ia du-te si renoveaza, stai acolo, te da afara, tu ceri banii pe varuit ( adica sari la gatul ei ) si sa vezi cum schimba si ea textul. Nu stiu exact situatia dar se pare ca nu prea sunteti prieteni si nu e greu de starnit furtuna.

| costinvlad a răspuns:

Pai spune-i sa iti faca acte de vanzare cumparare cu clauza(sau cum se numeste) ca sa fii sigur/a.

| cevdet a răspuns:

Ti se spune: "proprietar, tatal tau". Dar spui ca apartamentul a fost cumparat cu banii proveniti din alt apartament, numai al mamei. Daca in acte este mentionat asta (pe atunci se mentiona provenienta banilor), ai sa ai surpriza sa afli ca numai mama are drepturi depline acolo. Fara acordul ambilor parinti nu iti poti face mutatia in acel apartament.
@| Popescu_Eugen_1964 are dreptate. In rest, sfaturi "dupa ureche", pe jumatate gresite.

| F12345 a răspuns:

Dacă tatal tau e proprietar in acte atunci ea nu are nicio legaturacu acel apartament

| cevdet a răspuns (pentru F12345):

Ai citit gresit. Mama este proprietara. Cu banii ei s-a cumparat apartamentul.

| Luminita_Andreea_2000 a răspuns:

Atâta timp cât DOAR tatăl tău are acte pe locuință, decât el poate hotărâ asta.

| cevdet a răspuns (pentru Luminita_Andreea_2000):

Invers. Doar mama are acte pe locuinta. Tatal este... sotul colocatar. Doar (nu "decat") mama poate hotari...