| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua dragi utilizatori TPU! Am o BIG problema. ieri, mi-a trimis o prietena un anunt in care scria ca la locul meu de munca se fac angari. Tin sa cred ca vrea sa dea pe cineva afara, avand in vedere ca suntem 2 fete care lucreaza la magazin.problema este ca suntem angajate amandoua de pe 4 decembrie, iar eu sunt insarcinata in 8 saptamani si am aflat abia dupa ce m-am angajat.As vrea sa-mi mearga vechimea pentru a putea sa-mi cresc copilul, deoarece fara acea indemnizatie nu am nici o sansa.in cazul in care sunt eu cea care vor sa ma dea afara, spuneti-mi va rog, daca le-as trimite o declaratie cum ca sunt insarcinata ar mai putea sa ma dea afara? Din cate am inteles nu au voie. Nu le-am spus pana acum pentru ca am vrut sa vad daca sarcina este in regula si ma gandeam sa le marturisesc abia dupa 3 luni de sarcina.Imi este foarte greu si imi doresc mult sa nu fiu data afara. Imi va veni greu si cum multi stiu, nu prea se fac angajari pentru femeile gravide.Problema cea mai mare e ca pe contractul meu de munca scrie ca am o perioada de probla de 90 de zile calendaristice... deci chiar daca le voi trimite declaratia ei ma pot concedia? Si daca nu vreau sa semnez cererea de demisie? Va rog ajutati-ma cu un raspuns clar.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Demisia este un act unilateral de voință al *angajatului*, nu al angajatorului. Acesta nu te poate obliga să semnezi o cerere de demisie - e ilegal.
Cele spuse de colegul @Salontanul sunt perfect adevărate - dar la tine este în primul rând vorba despre un contract de muncă cu perioadă de probă. Acele prevederi pe care le menționează colegul sunt perfect valabile când există un contract pe durată determinată (mai mare decât cea a sarcinii și eventualului concediu de creștere a copilului) sau nedeterminată. Dar la tine, din păcate, dacă la finalul perioadei de probă angajatorul decide să nu continue contractul, nu poate fi tras la răspundere, chiar dacă i-ai aduce la cunoștință faptul că ești însărcinată. Singurul avantaj dacă îi spui este că în intervalul rămas de la data eventualei comunicări și până la expirarea perioadei de probă, NU te poate concedia, sub niciun motiv. (cf. acelui articol citat de coleg). Dar cum spuneam - nu e obligat să îți facă *după aceea* contract permanent (sau pe durată determinată, dar mai lungă) de muncă.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Scoti o adeverinta medicala, din care sa rezulte ca esti isarcinata.
2. Faci 2 foto_copii despre adeverinta primita (1)
3. O copie trimiti la adresa sediului firmei, in scrisoare recomandata cu confirmare de primire
4. Celalalta copie o inmanezi patronului /contabilului /sefului de magazin, adica sefului tau direct.

Nu trebuie sa le spui ca ai auzit de angajari noi!
DACA te intreaba, spui ca vrei sa lucrezi cat poti inainte de nastere. Dar asta doar daca te intreaba cineva dintre sefii tai ierarhici.

Si inca ceva: acest intreg demers sa-l faci in aceasta saptamana, in maxim 2-3 zile

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Art. 60. [interzicerea concedierii cu caracter temporar]
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
a) pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii;
b) pe durata suspendarii activitatii ca urmare a instituirii carantinei;
c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
d) pe durata concediului de maternitate;
e) pe durata concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
f) pe durata concediului pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pentru afectiuni intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani;
g) pe durata exercitarii unei functii eligibile intr-un organism sindical, cu exceptia situatiei in care concedierea este dispusa pentru o abatere disciplinara grava sau pentru abateri disciplinare repetate, savarsite de catre acel salariat; [Decizia Curtii Constitutionale nr. 814/2015]
h) pe durata efectuarii concediului de odihna.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii. In aceste conditii mergi urgent si scoate dovada ca esti gravida si o trimiti in copie (niciodata sa nu dai originalul), prin scrisoare cu confirmare de primire, angajatorului.
Mai citeste si aici: http://www.smartree.com/......-de-proba/

| purodeseo1 a răspuns (pentru Salontanul):

Multumesc frumos! Deci sigur daca sunt inca in perioada de proba de 90 de zile nu trebuie sa astept ca aceasta sa se sfarseasca ca sa le pot trimite dovada cum ca sunt insarcinata?

| Salontanul a răspuns (pentru purodeseo1):

Da. Poti sa le faci o reclamatie la ITM si daca gresesc si iti dau preaviz, poti (pe perioada preavizului) sa-i dai in judecata fiindscutita de taxa de timbru si taxa judiciara. Normal, pe perioada de proba notificarea se face fara preaviz. Daca ei stiu asta nu poti decat sa mergi la judecata dar te costa. Cat despre demisie, acesta este un act unilateral si se face doar de catre tine. Sa nu semnezi nimic altceva decat daca-ti da notificare de desfacere a contractului de munca. Sa citesti bine ce semnezi.

| purodeseo1 a răspuns (pentru Salontanul):

Ok! Multumesc. deci n am nici o sansa oricum. Am sa ma gandesc ce e cel mai ok sa fac.

| mihai69 a răspuns:

Dacă ești în perioadă de probă, evident că la încheierea acesteia angajatorul poate opta să nu îți prelungească contractul de muncă. Indiferent cât de însărcinată ești.
Cerere de demisie depui tu, dacă vrei să pleci mai devreme decât prevede actualul contract de muncă. Și evident că trebuie s-o semnezi.
Și nu mai pune neapărat rău în față - poate vor să angajeze ca să mai deschidă un punct de lucru, nu pentru că renunță la cineva din actualul personal.

| purodeseo1 a răspuns (pentru mihai69):

Scria in anunt ca vor sa deschida pentru magazinul meu... Multumesc de raspuns. Am inteles ca inainte, cand au vrut sa concedieze au venit cu cererea de demisie si au pus una dintre fetele de la alt punct de lucru sa o semneze, pe motiv ca nu facea destule incasari. La asta m-am referit cand am pus intrebarea referitoare la cererea de demisie

| mihai69 a răspuns (pentru purodeseo1):

Demisia este un act unilateral de voință al *angajatului*, nu al angajatorului. Acesta nu te poate obliga să semnezi o cerere de demisie - e ilegal.
Cele spuse de colegul @Salontanul sunt perfect adevărate - dar la tine este în primul rând vorba despre un contract de muncă cu perioadă de probă. Acele prevederi pe care le menționează colegul sunt perfect valabile când există un contract pe durată determinată (mai mare decât cea a sarcinii și eventualului concediu de creștere a copilului) sau nedeterminată. Dar la tine, din păcate, dacă la finalul perioadei de probă angajatorul decide să nu continue contractul, nu poate fi tras la răspundere, chiar dacă i-ai aduce la cunoștință faptul că ești însărcinată. Singurul avantaj dacă îi spui este că în intervalul rămas de la data eventualei comunicări și până la expirarea perioadei de probă, NU te poate concedia, sub niciun motiv. (cf. acelui articol citat de coleg). Dar cum spuneam - nu e obligat să îți facă *după aceea* contract permanent (sau pe durată determinată, dar mai lungă) de muncă.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu au voie sa te dea afara ca esti insarcinata, una la mina. A doua la mina, nu pot sa te dea afara fara motiv decat daca desfiinteaza postul, si din ce zici tu nu e cazul. Mdah, ar mai fi ce zice Mihai - daca esti in pierioada de proba, atunci buba.

| octav005 a răspuns:

Poate au pus anunt ca au nevoie de mai multa forta de munca, daca sunt multumiti de tine, nu cred ca este vreo problema sa te dea afara.

| christall a răspuns:

Din ce am citit si eu pe net, angajatorul nu poate concedia salariata gravida care a notificat anterior cu privire la starea ei in perioada de proba. Adica trebuie sa-i faci notificare inainte de concediere prin care ii aduci la cunostinta. Mult succes si sarcina usoara!