| Nume6 a întrebat:

E vorba de pensia de invaliditate. Se cuvine doar celor care au muncit?
Am mai pus intrebare de genul dar n-am primit raspunsul.

E vorba de baiatul matusii mele. E un baiat cu handicap de 20 de ani care a terminat liceul acum un an si n-are capacitatea de munca, are handicap, are dreptul la pensie de invaliditate? (mentionez ca nu a dat bacul si nici de șomaj nu are ca n-a facut, si nici nu a muncit niciodată, stă acasă) Iau zis ca nu se incadrează in pensia de invaliditate ca n-are de somaj. Certificat de handicap are si indemnizatia de handicap la fel, deci este asigurat. Vrea sa stie daca se incadreaza in aceasta pensie de invaliditate, au zis că s-a schimbat legea si inainte platea o taxă chiar dacă n-are șomajul și putea să facă de aceasta pensie, dar acum nu se mai plătește taxa asta, nu au zis ce taxă și trebuie să aibă de șomaj neapărat ca să o obţină această pensie.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are dreptul la pensie de invaliditate, doar la indemnizatie de handicap.
Conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "ART. 68.(1)Pensia de invaliditate se cuvine persoanelor care nu au împlinit vârsta standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 5 şi care şi-au pierdut total sau cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, din cauza:
a) accidentelor de muncă şi bolilor profesionale, conform legii;
b) neoplaziilor, schizofreniei şi SIDA;
c) bolilor obişnuite şi accidentelor care nu au legătură cu munca.
(2)Beneficiază de pensie de invaliditate, în condiţiile prevăzute la alin. (1), şi persoanele care se află în situaţiile prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. c).
(3) Au dreptul la pensie de invaliditate, în condiţiile prevăzute la alin. (1) lit. a), şi elevii, ucenicii şi studenţii care şi-au pierdut total sau cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, ca urmare a accidentelor de muncă sau bolilor profesionale survenite în timpul şi din cauza practicii profesionale."

| Nume6 explică (pentru Ioandelasal):

De ce nu are dreptul la această pensie? dacă puteţi să îmi spuneţi mai pe direct pentru că nu o am cu constituţia sau legile

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nume6):

Tu ai citit prevederile pe care le-am citat?
Nu are dreptul la pensie de invaliditate deoarece nu a lucrat si nici n-ai spus ca se afla intr-una din situatiile prevazute alin.(3), pe care mai reciteste-l.

| Nume6 explică (pentru Ioandelasal):

Da, dar reiese că are acest drept! Nu scrie nicăieri în articol că nu ar avea dreptul! Atunci de ce i s-a spus că dacă ar fi făcut de șomaj putea să facă?

| Nume6 explică (pentru Ioandelasal):

Stiu pe cineva care nu a lucrat niciodată in viata lui și are această pensie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nume6):

De unde reiese ca are dreptul la pensie de invaliditate?
In articol nu spune cine nu are dreptul ci enumera categoriile care au dreptul. Se incadreaza el in vreuna din categoriile enumerate?
Indemnizatie de somaj putea primi ca absolvent, dupa caz, de liceu sau scoala profesionala.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nume6):

Se poate sa se fi incadrat in prevederile alin.(3), cei prevazuti acolo nu au lucrat.

| Nume6 explică (pentru Ioandelasal):

Are peste 40 nu mai e elev aceasta persoana si nu a lucrat in viata lui ca sa se pensioneze in urma unei boli profesionale!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nume6):

N-am de unde sti cum s-a pensionat de invaliditate, ca o ipoteza, daca nu s-a incadrat in situatiile enumerate, posibil sa fi dat mita, au fost destule cazuri aparute prin presa de pensionari de invaliditate ilegali.

| Nume6 explică (pentru Ioandelasal):

Si ei de ce nu vor sa ii faca baiatului ăsta, doar i-au invocat ca daca n-are de somaj nu poate să isi faca aceasta pensie...au zis ca inainte chiar daca n-avea de șomaj plătea o anumită taxă și îi făceau de pensie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nume6):

De cate ori sa-ti mai explic ca nu se poate sa primeasca pensie de invaliditate daca nu se incadreaza in situatiile prevazute de legea pensiilor?
Nu mai exista acum prevederea privind plata ulterioara pentru CAS, a existat doar o scurta perioada de timp si acum este abrogata.

| Nume6 explică (pentru Ioandelasal):

Ca să nu mai poată face omul de rând, amărâtul