| anonim_4396 a întrebat:

Este normal ca proprietarii din cadrul asociatiei sa plateasca cheltuieli de judecata intr-un proces pierdut de asociatie, proces care are legatuara doar cu un singur bloc din cadrul asociatiei? Mai exact, la blocul de vis-avis s-au efectuat lucrari la care s-a umflat factura.In urma expartizei s-a constatat frauda si in urma procesului deschis de locatarii blocului respecti, asociatia a pierdut.Acum,in lista de intretinere a tuturor proprietarilor din asociatie apare rubrca "cheltuieli apartament". Proprietarii au intrebat la asociatie ce reprezinta si li s-a spus cheltuieli de judecata si daca nu platesc apar cu restanta si penalizare.Este legal acest lucru? Aceasta "taxa"nu apare si la blocul cu pricina.Tre buie sa plateasca oameni nevinovati ce au furat cei de la asociatie, caci asta s-a intamplat? E obligatia lor sa plateasca procesul pierdut de asociatie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal si nici legal.
Daca cheltuielile cu procesul s-au efectuat doar pentru un singur bloc atunci trebuie sa plateasca doar cei din blocul respectiv, daca ar fi castigat doar lor le-ar fi profitat castigul, ar fi trebuit sa dea bani mai putini pentru reparatii.
Pentru asta am in vedere prevederile Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind asociatiile de proprietari, care au fost aprobate prin HG nr. 1588/2007, art. 43 si urmatoarele. Conform acestor prevederi cheltuielile pe cota-parte indiviza se repartizeaza proportional cu cota-parte indiviza de proprietate din proprietatea comuna din cladirea/blocul respectiv. Numai bine!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru anonim(adolf),
Citeste textul indicat de mine si o sa vezi ca nu am gresit. In loc sa-mi spui mie ca am gresit ar fi bine sa dai tu un raspuns, bazat pe texte legale, care sa-l contrazica pe cel dat de mine si atunci o sa ai respectul meu.

| valy a răspuns:

. Normal ca nu este vina saracilor oameni(locatari)ai respectivului bloc. dar daca stai bine sa te gandesti traiesti in romania. tara unde nimic nu este corect, si cum ar trebui sa fie.imi pare rau...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ioandelasal / Iar ati gresit. Daca este asociatie, toti platesc indiferent pentru care bloc! ( adolf )

| eusieusieu a răspuns:

Pai culmea este ca acel bloc a castigat procesul, fiindca s-a demonstrat ca cei de la asociatie au furat