| alx2929 a întrebat:

Buna ziua. Este obligatoriu sa fiu membru al Colegiului Consilierilor Juridici pentru a exercita functia de consilier juridic la societati comerciale?
Vreau sa ma angajez cu aceasta functie insa nu vreau sa ma iscriu in Colegiu si nici sa fac stagiatura. Care e diferenta dintre un consilier inscris in Colegiu si unul care nu e inscis?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Legea: http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/54007

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa faci stagiatura dar nu este obligatoriu sa fii membru al CCJ.
Pentru detalii vezi LEGE nr. 514/2003, privind organizarea şi exercitarea profesiei de consilier juridic, cu md. si compl. ulterioare.