| elenamonica94 a întrebat:

.. eu am ramas insarcinata acum in decembrie, adica am o luna si eu am lucrat 02, 2016- 03, 2018 cam 2 ani si 2 luni si am mai lucrat cam o luna tot anul asta si in decembrie am ramas insacrcinata si nu lucrez... Urmeaza sa nasc in 2019 in august si nu stiu daca pot beneficia de concediu pentru cresterea copilului? Sau ce pot face ca sa beneficez?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a beneficia de concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului este necesar sa fi lucrat cel putin 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare nastarii copilului. Daca acesta se va naste in august 2019 trebuie ca lunile lucrate sa fie in perioada august 2017 - august 2019. In prezent, in aceasta perioada, tu ai 9 luni lucrate, asa ca va mai trebui sa lucrezi cel putin inca 3 luni, ca sa indeplinesti aceasta conditie obligatorie.

| elenamonica94 explică (pentru Ioandelasal):

De exemplu daca ma duc la casa de pensi si platesc lunile ale care nu am lucrat se poate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru elenamonica94):

Nu se poate.