| Ionelai2007 a întrebat:

Eu si fiul meu de 15 ani, vrem sa mergem in Italia pentru o saptamana. Baiatul meu nu a mai iesit din tara pana acum... Cumva am nevoie de procura notariala din partea tatalui, chiar daca fiul meu este incredintat mie prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila in anul 2008? Multumesc...Astept raspunsuri!

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca iti este incredintat numai tie (custodie unica) atunci n-ai nevoie de declaratia tatalui. Va trebui sa ai la tine hotararea respectiva.

1 răspuns:
| elcosmin a răspuns:

Din cate stiu, un copil poate pleca din tara cu ambii parinti. In caz ca va pleca singur, trebuie sa se duca cu cei doi parinti la notariat sa faca declaratie. O declaratie costa in jur de 25-30 de lei de parinte.