| AtIr a întrebat:

Bună ziua!
Eu și soțul meu locuim cu mama mea. Noi am renovat și terminat casa, am investit, pentru ca dorim sa rămânem toți 3 împreună. Mama mea ar vrea sa ne treacă și pe noi proprietari, însă noi vrem sa rămâna și ea. Toți 3 sa rămânem cumva proprietari. Se poate?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se poate. Ea va poate vinde sau dona o parte din casa (doua treimi, jumatate etc), dar de obicei se prefera vanzarea integrala, cu drept de uzufruct viager si cu clauze de intretinere. Adica voi sa fiti singurii proprietari, ea având dreptul de a se folosi de casa pe tot restul vietii, iar voi obligația sa o ingrijiti la bătrânețe.

| mgtow a răspuns:

Se poate rezolva la notar

| sierra1 a răspuns:

Ca idee: mai ai frați - surori?

| AtIr explică (pentru sierra1):

Mai am un frate în străinătate. Lui vrem sa ii întoarcem o suma mare de bani.

| sierra1 a răspuns (pentru AtIr):

Nu merge așa - lucrurile le rezolvați la notariat

| Dismally a răspuns:

Da, normal ca se poate, puteti avea fiecare cate 33% din casa.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Raspunsul lui regis il consider cel mai bun. Acel contract poate sa fie si fara clauza de intretinere, doar cu uzufruct viager.
Dar mai este si posibilitatea de acceptare in calitate de coproprietari. Un coleg a cumparat un apartament cu prima casa, iar dupa 5 ani de zile si-a trecut in contract si partenera de apartament cu care nu este casatorit legitim.
Sa nu faceti prin donatie, deoarece actul de donatie poate fi atacat de rudele cu acelasi rang ca tine.

| Mopmop a răspuns:

Contract vanzare cumparare cu clauza de habitatie pentru mama.
Multa sanatate va doresc!

| Eisenheim a răspuns:

Tot respectul, femeie de treabă, nu multi părinți ar face așa ceva happy din câte știu se poate și mai mulți proprietari, mai ales că santeti rude