| cameliababancu a întrebat:

Firma unde lucrez trimite angajatii in somaj tehnic 3 luni. Daca raman insarcinata intre timp ( sau poate chiar sunt ) ma afecteaza la continuitatea in munca? Stiu ca este necesar minim 1 an de vechime in munca fara intrerupere pentru a beneficia de indemnizatia de mamica. aceste trei luni de somaj tehnic sunt considerate intrerupere?
Astept cu interes raspunsul dvs. Multumesc, Camelia Serban

2 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pe durata intreruperii temporare a activitatii angajatorului prevazuta la art. 53 alin. (1) din Codul muncii, dar nu mai mult de 3 luni, contractul de munca este suspendat.
Potrivit prevederilor art. 2 alin. (4) din OUG nr. 28/2009, aceasta perioada constituie stagiu de cotizare in sistemul asigurarilor de pensii, somaj si de sanatate (nu mai mult de trei luni), deoarece salariatii isi pastreaza calitatea de asigurat.
In cazul in care esti insarcinata, aceasta perioada nu te va afecta pentru calcularea indemnizatiei pentru cresterea copilului, ci va constitui stagiu de cotizare cerut de lege pentru acordarea acesteia.

| EUSIATIT a răspuns:

Nu te afecteaza pentru ca nu e intrerupere definitiva dar sa fii sigura te poti interesa la itm si te va lamuri cum este legea Adereaza te lor pentru ca sunt cei mai in masura. Te rog urmeaza sfatul meu e cel mai sigur asa te pup