| octav50 a întrebat:

ieri mi-am dat demisia de la fostul meu loc de munca, a fost doar o perioada de proba de o luna asa ca nu a trebuit preaviz si m-au lasat sa plec imediat.Intrebarea mea e,angajatorul are obligatia sa imi plateasca salariul pe luna in care am fost acolo, la data stabilita in contract? Chiar daca am incetat contractul cu ei?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Chiar daca ai fost in perioada de proba, tu ai muncit in acel interval si ai tot dreptul sa fii remunerat.
Codul Muncii
Art. 31. [perioada de proba]
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
(4) Pe durata perioadei de proba salariatul beneficiaza de toate drepturile si are toate obligatiile prevazute in legislatia muncii, in contractul colectiv de munca aplicabil, in regulamentul intern, precum si in contractul individual de munca.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Angajatorul este obligat sa-ti plateasca salariul pentru perioada lucrata. In caz contrar il poti reclama la ITP sau sa-l dai in udecata.