| AlexandruCurca a întrebat:

imi puteti spune daca informatia mea este corecta, si mai mult, daca este corecta, unde o pot gasi?

In cazul burselor de merit, de performante, etc. scoala trebuie sa faca cerere catre primarie pentru bani.

Nu toti elevii care au media 8.50 sau mai mult primesc bursa de merit.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform HG nr.558/1998, citez:
"13. Numărul beneficiarilor de burse de merit nu poate să depăşească 1%, iar a celor de burse de studiu 1, 5% din numărul total al elevilor din clasele IX-XII (XIII), respectiv, anii I-IV, la nivelul judeţului şi al municipiului Bucureşti.
  14. Criteriile specifice şi metodologia de acordare a burselor se stabilesc anual, în consiliile de administraţie ale inspectoratelor şcolare judeţene şi în cel al inspectoratului şcolar al municipiului Bucureşti, având în vedere fondurile repartizate şi integralitatea efectuării de către elevi a activităţilor şcolare.
  Metodologia cuprinde criterii suplimentare, precum şi componenta şi  atribuţiile comisiei de acordare a burselor de la nivelul unităţii de învăţământ, respectiv componenta comisiei de atribuire a burselor de la nivelul inspectoratului şcolar.
  Nu pot constitui criterii de acordare a burselor: religia, rasa, sexul,  apartenenţa politică a elevului sau a familiei acestuia, apartenenţa la organizaţii legal constituite, studiile efectuate în străinătate, precum şi accesul la burse din alte surse.
  Criteriile specifice şi metodologia de acordare a burselor şcolare se afişează la unităţile de învăţământ din cadrul fiecărui inspectorat şcolar judeţean."
Asa fiind va trebui sa vezi regulamentul privind bursele din scoala ta.

| Lioana a răspuns:

Diriginta trebuie sa va spuna celor care aveti dreptul la bursa sa completeze unul din parinti o cerere si sa duceti copie de pe buletinul vostru si al parintelui cat si un extras al contului in care vreti sa va intre banii. Cererile vor fi trimise de catre scoala primariei.