| Emma_Daiana_1996 a întrebat:

Îmi puteți spune va rog daca în situația următoare pot beneficia de indemnizația de creștere a copilului? Perioada in care am lucrat este august 2016 -octombrie 2017. Iar ultimul job s-a desfășurat în perioada decembrie 2017-ianuarie 2018 până când angajatorul a hotărât să îmi facă încetare a contractului individual de munca la aflarea veștii ca sunt însărcinată. Specific că în momentul de față nu lucrez iar asistenta sociala mi-a răspuns că nu o sa pot beneficia de indemnizație din cauză că nu am o continuitate a muncii până în prezent. Specific că urmează să nasc in jurul datei de 14 septembrie 2018. Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Respectiva asistenta te-a indus in eroare!--- cu atat mai mult cu cat cele 12 luni din ultimii doi ani anteriori nasterii copilului pot sa fie constituite pana si din perioada de somaj sau din perioada de pensie de invaliditate si din multe alte perioade enumerate la art.2 aliniat (5) din OUG nr.111/2010(http://www.euroavocatura.ro/......_copiilor)

Asadar, fii linistita!--- vei primi indemnizatia pentru cresterea copilului caci totalizezi mai multe luni de venit salarial decat minimul necesar (de 12 luni ).