| Chis_Gheorghe_1954 a întrebat:

In anul 2007am fost pensionat pe caz de boala cu Gr.2 de invaliditate. La calculul pensiei de invaliditate mi s-a luat in calcul 30 de ani de vechime din care 3 ani facultate si 6 luni armata fiind perioade asimilate. Mi s-a calculat un numar de punctaj de 0. 7780 cu care s-a calculat cuantumul pensiei de invaliditate. Intrebarea mea este : Peste 3 luni voi fi pensionat pentru limita de varsta (11 ani pensie de invaliditate) este posibil ca la calcularea pensiei sa- mi creasca punctajul (0. 7780) care inmultit cu punctul de pensie sa-mi dea cuantumul pensiei. Va multumesc anticipat. Chis.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa creasca cu ceva, avand in vedere ca se va lua in calcul si pensia de invaliditate.

| Iote a răspuns:

Va creste puuutintel. Dar te vor trage inapoi ci 11 ani de pensie e invaliditate.

| Iote a răspuns (pentru Iote):

Si mi se pare ca perioadele asimilate nu ti s-au luat in considerare atunci, ci vor fi luate la pensia de limita de varsta. Nu stau acum sa caut legea.