| Opianne a întrebat:

In momentul de fata am o poprire pe salariu, datorata unei datorii catre o companie de telecomunicatii.
Suma totala a fost 5200lei, dintre care mi s-au oprit 700 lei din salariu pana acum si inca 500 lei sunt blocati in cont.
De asemenea, luna trecuta am achizitionat o masina second hand, care a avut valoarea de 3500 euro, masina care nu este inca trecuta la primarie pe numele meu.
Intrebarea mea este, daca inscriu aceasta masina la primarie, exista vreo sansa sa imi fie luata, pentru acoperirea diferentei datorate? Sau din moment ce am aceasta poprire pe salariu, nu se mai iau si alte masuri?
Multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca poate sa recupereze suma din poprirea pe salariu nu se vor lua si alte masuri de executare silita, la 700 lei pe luna suma poate fi recuperata in cca 8 luni. Asa fiind poti sa-ti inmatriculezi masina.

| crud a răspuns:

Poprirea pe salariu este deja o masura de executare silita. Alta masura nu se va lua decat in cazul in care nu vei mai fi angajat si nu vor avea cum sa mai recupereze diferenta.